Pražští školáci se zajímají o své stravování více než Středočeši a Jihočeši

19. června 2017 19:30
Dotazníkové šetření iniciativy Vím, co jím a piju, na které odpovědělo 4710 žáků z Prahy, Jihočeského a Středočeského kraje, ukázalo, že 73 % dětí z Prahy se zajímá o to, které jídlo je pro jejich zdraví prospěšné. Na druhou stranu tráví v průměru nejvíce času u televize, tabletu nebo počítače. Iniciativa Vím, co jím a piju v rámci projektu Fandíme zdraví přímo na školách pomáhá žákům se zlepšením jejich životního stylu. V letošním projektu jich navštívila celkem 16.

Proč chybí dětem pohyb?
To, že se děti pohybují méně, než tomu bylo u předchozí generace, je fakt. Důvody jsou přitom zřejmé. „Ubývají plochy pro spontánní a bezpečný pohyb, rodiče se bojí o bezpečnost dětí a nemají čas se s nimi hýbat, pohybové kroužky jsou často drahé a počítač nikoho k aktivnímu pohybu nepřivede,“ vyjmenovává příčiny Petr Havlíček, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju. „Již Jan Amos Komenský říkal, že nejlepší je názorné vyučování. Proto jsme připravili pro žáky tzv. pyramidu pohybu. Ta nám pomáhá vysvětlit, jak si nastavit pohybový režim a umožňuje žákům kontrolovat si, jak na tom s pohybem jsou,“ zdůrazňuje Jan Tupý, garant projektu Fandíme zdraví pro oblast pohybu. 
 

Pohyb není vše – každá rovnice má dvě strany
Pohyb je jen jednou částí rovnice, ve které tvoří druhou stranu jídelníček. „Výživu dětí je důležité přizpůsobit nejen z pohledu spotřeby energie, ale také potřebných živin. Jídelníček atleta, u kterého je kladen důraz na štíhlost, bude jiný než u hokejisty zaměřeného na získání svalové hmoty a sílu. Co mají ale sporty společné je fakt, že je nutné upravit jídelníček před, během a po výkonu a že vyšší energetický výdej vyžaduje zvýšený příjem tekutin,“ vysvětluje odborná garanta iniciativy Vím, co jím a piju Karolína Hlavatá. 
 

Co ukázal projekt Fandíme zdraví v Praze?
Projekt Fandíme zdraví probíhal pod záštitou iniciativy Vím, co jím a piju na čtyřech pražských školách. Z více než 600 odpovědí vyplynulo, že v porovnání s ostatními kraji, v nichž se průzkum uskutečnil, navštěvují nejčastěji zájmové pohybové kroužky ve škole. I přesto ale tráví více času s digitálními zařízeními než děti z ostatních krajů. Místo pro zlepšení je i v případě stravování – i když se o to, co je zdravé, teoreticky zajímají, sladkost má alespoň jednou denně polovina z nich. Ovoce jí pravidelně alespoň 1× denně jen 48 % a zeleninu 29 % – tím celorepublikový průměr mírně zvyšují, ale doporučení odborníků, o něž se dle průzkumu zajímají, zůstávají stále jenom radami.