A máte to zadarmo! V nové expozice současného umění se neplatí
Nová expozice v galerii pojišťovny Kooperativa. Foto: archiv

A máte to zadarmo! V nové expozice současného umění se neplatí

27. srpna 2014 22:57
V galerii pojišťovny Kooperativa v Pobřežní ulici zpřístupněna nová expozice českého umění s názvem Cesty ke svobodě a podtitulem Společnost – Válka – Umění 1914 – 1918.

Výstava má v zásadě dva koncepční okruhy: společenský vývoj a boj o samostatnost – tato část se zaměřuje především na úlohu legií – to vše v kontextu s českým uměním.

„Naším prvořadým koncepčním záměrem bylo vyzdvihnout fakt, že jedním z důsledků 1. světové války byl rozpad Rakousko-uherské monarchie a vznik nových států. Tedy i Československa, což přineslo samostatnost a svobodu českého a slovenského národa,“ uvádí,“ kurátorka sbírky Rosana Murcott.

„A také, že cesty k této změně, protože jich bylo mnoho, byly velice složité. Chtěli jsme zdůraznit, že snaha o samostatnost, svébytnost a svobodu byla dlouhodobým procesem sahajícím až ke sv. Václavu, že nám jako národu takzvaně nespadla z nebe, ale že byla těžce vybojována,“ pokračuje.

Výstavu doprovází výpravná publikace, která důkladně sleduje a popisuje komplikovaný proces nabytí svobody.

„Tento výstavní projekt je nesmírně zajímavý a všem, kteří se zajímají o problematiku, na kterou se v něm soustředíme, zcela jistě poskytne možnost nahlédnout ji i z úhlů, které tak často podtrhovány nejsou,“ dodává Rosana Murcott .

Galerie je umístěna ve třetím patře nové centrály pojišťovny Kooperativa na adrese Pobřežní 665/21, Praha 8. Pro veřejnost je otevřena každé úterý a čtvrtek vždy od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma.