Baby boom kvůli pandemii? Někteří lékaři čekají příchod „koroňátek
Milujte se a množte se. Ilustrační foto: archiv

Baby boom kvůli pandemii? Někteří lékaři čekají příchod „koroňátek"

13. dubna 2020 21:49
Autor: red
Statisíce rodin a párů zůstaly kvůli koronaviru zavřeny ve svých bytech a domech. Sociální život a venkovní aktivity jim spadly téměř na nulu, a volný čas tak tráví po boku svého partnera. Podle specialistů na reprodukci si řada z nich zpestří nucený pobyt doma sexem, takže za 10 až 12 měsíců lze očekávat narození „koroňátek.“ 

„Tato doba nabízí lidem mnoho příležitostí k rozptýlení, a to i v domácím prostředí. Mohou sledovat filmy, mají k dispozici internet, a tedy sociální sítě a další zábavu. K tomu, aby se věnovali sami sobě, se dostanou spíše, až je omrzí jiné možnosti. Nečekám tedy boom za 9 měsíců, ale spíše za 11 až 12,“ říká Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.

Tuto situaci podle něj nelze srovnávat s ničím z minulosti, kdy se rodilo více dětí, především pro snadný dosah současných lákadel i v domácí izolaci. „Není to tak, že se v sedm hodin večer zhasne a zábava končí,“ vysvětluje lékař.

Podle Štěpána Machače, specialisty na umělé oplodnění z olomoucké kliniky IVF Clinic, se v České republice kvůli omezení provozu v souvislosti s pandemií koronaviru narodí přibližně o šest set dětí ze zkumavky méně, než je obvyklé v „normálních letech“. Tento propad by ale mohly nahradit právě děti zplozené za „dlouhých jarních večerů“ v dobách izolace.

„Jsem přesvědčen, že lidský pud zvítězí nad jinou zábavou a za pár měsíců se dočkáme dětí narozených za časů koronaviru,“ říká Machač.

Oba specialisté se shodují na tom, že neplodné páry z Česka, které musely nyní od zahájení procesu umělého oplodnění upustit, se na kliniky po skončení pandemické vlny vrátí. „Touha po dítěti je silná a ani za několik měsíců nucené přestávky se nevytratí,“ komentuje Machač.

Horší je situace s těmi, kteří za českými specialisty na reprodukční medicínu přilétají ze zahraničí. V tomto případě je konec restrikcí v podobě uzavřených hranic v nedohlednu a i poté, co dojde k jejich otevření, se řada zahraničních klientů bude podle lékařů rozmýšlet, zda za umělým oplodněním pocestuje do jiné země.

„Obavy z komplikací a nákazy budou s největší pravděpodobností přetrvávat mnohem déle,“ dodává Otevřel.

Mezi odborníky se však objevují i názory, že baby boom v důsledku koronavirové krize je mýtus. Zastánci takového přístupu například tvrdí, že z pandemie neprospívá chuti na sex a navíc spousta párů se dostane do ekonomických problémů, takže „živit další hladový krk“ si jednoduše nebudou moci dovolit a plánované rodičovství spíše odloží.