Běžným otravám letos konkuruje požití dezinfekčních prostředků
Foto: archiv

Běžným otravám letos konkuruje požití dezinfekčních prostředků

25. června 2020 17:22
Autor: TZ, red
Letošní pandemie obrátila statistiky otrav naruby. Za dva měsíce karantény se objevilo 107 případů požití dezinfekčních prostředků převážně s obsahem alkoholu, což je o 80 víc než v loňském roce. A stále přibývají další. Toxikologické informační středisko (TIS) při Klinice pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze řeší každoročně tisíce dotazů na nejrůznější otravy. Od hub, rtuti přes chemikálie až po hadí uštknutí.

„Jsme jediné pracoviště svého druhu v celé ČR. Nabízíme celou řadu služeb spojených s akutním působením toxických látek v pracovním prostředí i v běžných domácnostech, takže jsme na leccos zvyklí,“ uvádí vedoucí TIS prof. MUDr. Daniela Pelclová, CSc., FEAPCCT a dodává: „Přesto nás enormní nárůst dotazů na dezinfekční prostředky zaskočil. Jednalo se o požití dětmi i dospělými, nezřídka z náhradních lahví, kam si je uživatelé přelili.“

Příznaky takové otravy připomínají otravy alkoholem: nejdřív přichází euforie a odbourání zábran, později ztráta sebekontroly, porucha rovnováhy, nevolnost, zvracení a nakonec bezvědomí. „Naštěstí mají některé přípravky ANTICOVID19 odporně hořkou chuť, jsou totiž ochuceny nejvíc hořkou látkou na světě, což je denatonium benzolát. Tím většinou odradí konzumenta od dalšího napití,“ komentuje prof. Pelclová. Podobné nehody nejsou výlučnou specialitou Česka, zaznamenala je řada dalších zemí zasažených koronavirem.
 

Každoroční evergreeny
Na podzim loňského roku, kdy vrcholila houbařská sezóna, výrazně stoupl počet intoxikovaných lidí s prokázanou otravou muchomůrkou zelenou na 6 z jednoho případu v roce 2018. Obdobný nárůst zaznamenala uštknutí zmijí obecnou. „K našim stálicím patří otravy rtutí z rozbitých teploměrů, barometrů či tonometrů. Vloni jsme řešili 130 dotazů,“ vypočítává MUDr. Kateřina Kotíková a upozorňuje: „Obavy ze rtuti jsou mezi veřejností asi větší, než si rtuť zaslouží, proto jsme detailní informace o její jedovatosti a správné likvidaci umístili na web TIS.“

Rarity: chřestýš diamantový a afrodiziakum
Přes 21 tisíc konzultací přineslo i několik skutečných zajímavostí. Devětapadesátiletého muže uštknul jeho vlastní chřestýš diamantový, když vyměňoval žárovku v teráriu. Letecká záchranná služba ho okamžitě transportovala na Kliniku anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN. Postupně se u něj objevila třesavka, porucha srážlivosti krve, podchlazení, měl silně prokrvácené puchýře na dlani a prstech a otok po celé paži. Až po léčbě dvěma typy antisér proti hadímu uštknutí se jeho stav postupně zlepšil.

Chemická sloučenina amylnitrit, která se používá jako protijed při otravě kyanidy, ale také jako afrodiziakum, se málem stala osudná muži, který byl nalezen v bezvědomí, silně promodralý, v přímém ohrožení života na podlaze sex shopu. Jeho stav se zlepšil až po podpoře dýchání a opakované dávce antiséra. „Veřejnost by si měla toto riziko uvědomit, vyskytly se i závažné otravy amylnitritem u dětí, které nalezly přípravek doma,“ varuje prof. Pelclová.

Toxikologické informační středisko poskytuje konzultace zdravotnickým zařízením i laické veřejnosti. Počet hovorů každoročně narůstá, vloni o téměř 1300 na celkových víc než 21 000. V případě jakéhokoliv ohrožení, akutní otravy či nejistoty v souvislosti s vystavením toxické látce, můžete kontaktovat odborníky na tel. +420 224 919 293 nebo +420 224 915 402.