Buchta z Braníka rozhýbává rázovitou čtvrť a točí o ní podcasty
Mira Košťálková. Foto: archiv

Buchta z Braníka rozhýbává rázovitou čtvrť a točí o ní podcasty

12. února 2023 13:05
Autor: red
Mira Košťálková se v Braníku narodila, žije tu a provozuje kavárnu, jejímž prostřednictvím spojuje a podporuje sousedy. Také miluje dobrou kávu a ještě víc tuhle čtvrť i s jejími obyvateli, se kterými a pro které právě natáčí podcasty.

Energií sršící Mira si před osmi lety koupila s manželem kavárnu v Branické ulici. Pojmenovala ji Periferie Café a otevřela všem – místním fotografům a výtvarníkům, kteří zde pravidelně pořádají výstavy; spisovatelům a básníkům, kteří tu mívají autorská čtení, milovníkům kávy i skvělých dortů a buchet, nadšencům do jógy i do rumu.

„Před mateřskou jsem chodila do práce a pomalu ani nevěděla, kde bydlím,“ popisuje Mira, původní profesí HR manažerka. Když potom byla s dětmi doma, začala se o své okolí zajímat intenzivněji. A s kavárnou přišel ten největší zlom.

„Tady se vše odehrává. Nabalují se na nás zákazníci, kteří smýšlejí stejně jako my. Skrze kávu dáváme lidem okamžitou radost do života a skrze projekty se je snažíme propojit a povzbudit, aby se v téhle krásné čtvrti cítili dobře,“ vypráví.

Kavárna, obchůdek, podcast

Když udeřil covid, neváhala a z kavárny během chvíle vytvořila farmářský obchůdek. „Zbyla nám tady spousta dobrého jídla a pití, a navíc potřebovali podpořit i naši dodavatelé. Dokonce jsme stihli vybudovat e-shop! Farmářský obchůdek dnes funguje paralelně s kavárnou a prodáváme tu zboží jen od českých farmářů a výrobců,“ říká.

„Vložená energie se Miře násobně vrací. „Mám svůj mikrosvět ve svých sousedech. Myslím, že máme něco, co by nám ostatní čtvrti mohly závidět. Nedovedu si představit, že bych dnes podnikala někde jinde než v místě, kde žiju,“ sděluje.

S myšlenkou začít točit podcasty s obyvateli Braníku si pohrávala už dávno. Pustila se do nich ale až letos na podzim, kdy se přihlásila do programu Silnější hybatelé.

Ten pomáhá lidem jako Mira, kteří se snaží smysluplně podnikat a během toho pomáhat svému okolí, ale často nemají zkušenosti z byznysu nebo kvůli svému nezdolnému nadšení časem vyhoří. S pomocí mentora a kouče se učí podívat se na své podnikání v širších souvislostech a dát mu jasný rámec.

Je to jako infekce

Mira původně přišla do programu s myšlenkou otevřít v Braníku multifunkční centrum. Nápad ale ztroskotal na prostoru a financích, a tak se Mira s pomocí mentora a koučky pustila do podcastů.

„Najednou mi začaly dávat velký smysl. Mohou ovlivnit tolik lidí a rozhýbat další! Mám seznam asi osmdesáti místních, které bych chtěla vyzpovídat. Prvním hostem byl můj kamarád, vědec a ředitel Maker Fair festivalu Jirka Zemánek. Druhým má sousedka Alice Kavková, propagátorka retroher a zakladatelka rodinného deskovkářství. A třetím herec a architekt David Vávra,“ sděluje.

Dalšími v pořadí jsou třeba dámy z místního papírnictví nebo lokální řezníci. Formát Mira piluje za pochodu a během Silnějších hybatelů také dospěla k názoru, že není nutné, aby ji poslouchal každý druhý obyvatel Braníku.

Podcasty si můžete poslechnout zde.

„Důležité je, aby ho slyšeli ti praví lidé. Sám za sebe není člověk ničím, ale když se obklopí správnými lidmi, vykvete a oni kvetou s ním. Je to jako infekce, ale v tom nejpozitivnějším slova smyslu,“ uvádí.

Podle Andrey Studihradové z České spořitelny, která za Silnějšími hybateli stojí, je k nezaplacení mít ve svém okolí takového hybatele. „Právě on bývá tím prvním, kdo si všimne, že něco nefunguje. A hned přijde s nápady, co by šlo zlepšit. Jedním z cílů Silnějších hybatelů je přimět účastníky, aby se dokázali podívat na to, co všechno zvládají. A aby poznali, v čem potřebují pomoc a jak si o ni mají říct, aby ta jejich nakažlivá energie nevyhasla. Dokud člověk sám nezažije, jak ho tři našlapané měsíce mohou posunout, neuvěří. A třeba Mira si zaslouží ocenit už jen za to, jak moc zapracovala na svém sebevědomí,“ říká Studihradová. 

Mira, která sama sebe nazývá patriotem branickým, případně buchtou z Braníka, má ještě další velký plán. A sice připravit podhoubí pro založení nadačního fondu (pro který už má i název – Via Braník), který by podporoval právě tuhle čtvrť. „Věřím, že fond jednou bude,“ usmívá se Mira. „Jen to musí ještě uzrát,“ dodává.