Byl zubožený, na avantýry neměl ani pomyšlení. Už je zase cajk
Kalous ušatý je už zase ve formě. Foto: MHMP

Byl zubožený, na avantýry neměl ani pomyšlení. Už je zase cajk

4. září 2014 12:13
Do Krčského lesa, do prostoru Nad lesním divadlem, se ve středu 3. září večer vrátil kalous ušatý. Jako mládě ho našli Pražané v květnu pod zničeným hnízdem a předali ho do péče ošetřovatelům záchranné stanice pro volně žijící živočichy. Odborníci se o sovu několik měsíců starali a připravovali ji na návrat zpět do volné přírody.  

Sova byla ve velmi zuboženém stavu, byla podvyživená a bez lidské pomoci by zcela jistě nepřežila. V záchranné stanici ošetřovatelé o kalouse pečovali až do doby, kdy byl již schopen ulovit si potravu sám. Ve specializované rozlétávací voliéře cvičil svoje křídla, schopnosti lovu a získával kondici, kterou potřebuje pro přežití v přírodě.

Kalous ušatý patří spolu s puštíkem obecným mezi nejčastější sovy, které mohou Pražané v hlavním městě zahlédnout. Své jméno získal podle „oušek“ na hlavě, která jsou tvořena chomáčky peří.

Loví především brouky, hraboše a myši a někdy si troufne i na potkana. Když se přitiskne ke kmeni stromu, je díky svému ochrannému zbarvení rázem takřka neviditelný.

Na jaře mohou lidé kalouse zaslechnout, jak se pokouší upoutat pozornost samičky „tleskáním“ křídel o sebe.