Cesta okolo světa na křídlech motýla. Výstava ve skleníku Fata Morgana
Mezi nejznámější motýlí cestovatele patří monarcha stěhovavý. Foto: Botanická zahrada

Cesta okolo světa na křídlech motýla. Výstava ve skleníku Fata Morgana

22. února 2019 07:28
Autor: TZ, red
Exotičtí motýli se do skleníku Fata Morgana vrátí letos v pořadí už posedmnácté. Tentokrát se představí v možná překvapivé roli, a to coby cestovatelé. Dozvíte se, odkud a kam se motýli přesouvají, kolik kilometrů dokáže motýl uletět za jediný den, který druh uletí největší vzdálenost, a mnoho dalších zajímavostí. 

I tentokrát budete mít příležitost pozorovat líhnutí motýlů z kukel umístěných v expozici. Výstava proběhne ve skleníku Fata Morgana od 11. dubna do 26. května denně mimo pondělí od 9 do 19 hodin. V rámci ní bude probíhat prodej pokojových i venkovních rostlin.

Mezi nejznámější motýlí cestovatele patří bezesporu monarcha stěhovavý (Danaus plexippus). „Pro jeho výraznou barvu se mu přezdívá zlatý motýl. Známý je zejména pro každoroční pouť ze své domoviny v Kanadě na zimoviště v Kalifornii a Mexiku. Tito motýli se přesouvají v obrovských, statisícových hejnech, ve kterých pak pokrývají stromy od jejich kmenů až po poslední list. Pozorovatel jen stěží rozezná, co je strom a co motýl,“ uvedla kurátorka výstavy motýlů Eva Smržová. Tento druh je jedním z několika desítek, které budou moci návštěvníci během výstavy obdivovat.

I tentokrát do trojské botanické zahrady dorazí kukly v několika zásilkách z motýlí farmy ve Velké Británii. V zahradě se pak kukly očistí, roztřídí podle druhu a speciálním lepidlem nalepí k tyčkám, aby se motýli mohli zdárně líhnout.

Kukly si návštěvníci budou moci prohlédnout ve zvláštních vitrínách i na stojanech volně v expozici. V průběhu výstavy se ve skleníku vylíhne několik tisíc denních i nočních motýlů.