Další aukční rekord pro Mikuláše Medka. Jeho obraz Vajíčko byl vydražen za 57 milionů korun
Detail obrazu Akce I (Vajíčko) Mikuláše Medka. Foto: Arthouse Hejtmánek

Další aukční rekord pro Mikuláše Medka. Jeho obraz Vajíčko byl vydražen za 57 milionů korun

11. června 2019 22:53
Autor: TZ, red
Unikátní obraz Akce I (Vajíčko) Mikuláše Medka, zachycující magicky přitažlivou ženu v modré barvě, rozbíjející vejce, se 6. června na zahradní aukci v Arthouse Hejtmánek vydražil za 57 040 000 korun. 

Mikuláš Medek, momentálně nejdražší malíř české poválečné moderny, tak u Hejtmánků víc než dvojnásobně překonal svůj nedávný aukční rekord dosažený ve Spojených Státech.

Položka s číslem 113 se zároveň stala vůbec prvním padesátimilionovým prodejem v kategorii poválečného umění. V malebné zahradě v Praze 6-Bubenči se prodala díla za 92 471 760 korun, úspěšnost aukce překročila 80%. Všechny uváděné ceny jsou už včetně aukční provize 24 %.

Akce I (Vajíčko) z přelomu let 1955–1956 je prvním z pouhých dvou obrazů, na nichž Medek namaloval figuru v modré barvě – jinak jsou postavy na jeho obrazech červené. Do Prahy se Vajíčko vrátilo po sedmnácti letech ze Spojených Států, kde zdobilo obývací pokoj jednoho newyorského bytu. Po dramatické licitaci jej získal jeden z přítomných dražitelů.

„Obraz Akce I neboli Vajíčko je obrazem ikonickým a lze o něm směle prohlásit, že je na něm zachycena česká Mona Lisa 20. století,“ uvedl Tomáš Hejtmánek, majitel Arthouse Hejtmánek. Jeho aukční síň stála i za dražbou dosud nejdražšího Medkova obrazu: tím je Akce II (Vlna), druhý ze dvou „modrých“ obrazů tohoto malíře, prodaný na nedávné aukci na Floridě za cenu v přepočtu téměř 25 milionu korun. Obraz byl tehdy prostřednictvím Arthouse Hejtmánek vydražen pro českého sběratele.

„Žena rozbíjí Vajíčko. Situace obecně všední, ale mně šlo o vajíčko jako o symbol. A pak také o jeho křehkost. Já chápal tu všednost jako mezní situaci,“ uvedl o obraze sám Mikuláš Medek, pro něhož bylo vajíčko, symbol života i jeho křehkosti, jeho oblíbeným objektem.