Další luňák červený se stal obětí travičů. Počet zabitých dravců narůstá
Luňák červený nalezený na Klatovsku. Foto: ČSO

Další luňák červený se stal obětí travičů. Počet zabitých dravců narůstá

20. dubna 2020 19:43
Autor: TZ, red
Ani období celostátní karantény nezastavilo traviče volně žijících zvířat. Ornitologové letos zaznamenali už 25 případů otrávených nebo zastřelených ptáků. Většinou jde o dravce. Nejčastějšími obětmi jsou káně lesní a také vzácný luňák červený.

Na vině je ve většině případů jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit pouze okamžité podání protijedu Atropinu.

Celkem 6 otrav luňáků červených letos eviduje Česká společnost ornitologická. Už teď je to více než za celý rok 2019, kdy ornitologové zaznamenali 4 případy otrav luňáků.

„Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. Na začátku března to byl jeden na Kolínsku, dále 3 luňáci na Břeclavsku, jeden na Klatovsku a naposledy jeden na Jičínsku,“ komentuje psovodka Klára Hlubocká, která se v terénu specializuje na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.

Oblast na jižní Moravě patří k dlouhodobě problematickým, Česká společnost ornitologická tu každoročně zaznamenává otravy karbofuranem.

„Letos jsme například na jedné lokalitě na Břeclavsku našli 5 zabitých kání lesních najednou. Ale bohužel je to jenom kapka v moři všech případů, ke kterým naše terénní jednotka vyjíždí. Počet otrav v době koronavirové krize rozhodně neklesá,“ informuje Hlubocká.

Česká společnost ornitologická předává případy otrávených živočichů policii, která je vyšetřuje jako trestné činy. Letos ornitologové předali policii už 14 případů. Loni to za celý rok bylo 24 případů.