Den Architektury letos ve znamení svobody. Pestrý program nabídne i v Praze
Foto: Den architektury 2019

Den Architektury letos ve znamení svobody. Pestrý program nabídne i v Praze

21. srpna 2019 17:09
Autor: TZ, red
Devátý ročník festivalu Den Architektury zve na začátku října na prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické i historické procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, workshopy, představení, přednášky či filmové projekce. Festival se uskuteční od 1. do 7. října ve více jak osmdesáti městech a obcích po celé České republice a šestnácti místech na Slovensku. 

Hlavní tematickou linií letošního ročníku je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989. V programu se odráží ale i další významná výročí letošního roku a významné milníky domácí i evropské historie.

„Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová.

Druhá tematická linie letošního ročníku oslaví stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou.

V hlavním městě je připraven program, který zahrnuje přes osm desítek akcí. S dopravním urbanistou Tomášem Cachem se vydáte na kole po nových zajímavostech a událostech v pražské dopravě, urbanismu a veřejném prostoru.

Projížďka tramvají s architektem Petrem Kučerou nabídne poutavý výklad o historii pražské kolejové MHD od koňky k metru. Za zmínku stojí také procházky po zaniklých kinech či rockových klubech hlavního města.

V rámci projektu Hurá dovnitř! otevře své dveře s poutavým výkladem Podolská vodárna – novoklasicistní budova architekta Antonína Engela.

Neobvyklou komentovanou prohlídku nabídne románská památka u ústí Karlova mostu Juditina věž s výhledem na pražské panorama.

Že centrum DOX není jenom galerie, se přesvědčí návštěvníci prohlídky holešovického multifunkčního komplexu a vzducholodě Gulliver.

O původu a historii funkcionalistické perly Veletržního paláce architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla se dozvíme od historičky architektury Radomíry Sedlákové.

Netradičním způsobem návštěvníkům představí bývalou továrnu na výrobu skla z 20. let 20. století MeetFactory zakladatel a umělec David Černý, která slouží jako prostor pro současné umění.

Národní galerie Praha zve u příležitosti Dne Architektury k diskusi vedenou kurátorkou Sbírky architektury Helenou Doudovou, která se zaměří na vývoj architektury po roce 1989. Přednáška oceňovaného belgického studia ROTOR nabídne pohled na výzkum materiálů, recyklaci a upcyklaci ve stavebnictví.

Program s názvem Výstaviště v čase ukáže, jak se na Výstavišti setkávají historické stavby s architekturou po roce 1989.

Praha nabídne i například besedu o historii vzniku galerie Sovových mlýnů na Kampě. Zajímavá bude procházka luxusní rezidenční čtvrtí Malá Šárka určenou pro diplomatickou klientelu z poloviny 90. let s architektkou Evou Bortelovou. S pedagožkou Stanislavou Mickovou na procházce zblízka prozkoumáme vily a terasy na skalnatém ostrohu Barrandova nad Vltavou.

Den Architektury myslí i na děti

Pomocí kostek LEGO se na workshopu s lektorkami Národní galerie Praha budou tvořit stavby na vodě i pod vodou, ve vzduchu i ve větvích. Sovovy mlýny zase nabídnou výtvarný workshop pro děti a (pra)rodiče inspirovaná díly ze sbírky Jana a Medy Mládkových.

Na mnoho akcí je nutná rezervace či zakoupení vstupenky. Podrobné informace a program mezinárodního festivalu Den architektury 2019 je k dispozici na www.denarchitektury.cz.