Krásný Buquoyský palác otevře dveře
Buquoyský palác, sídlo francouzského velvyslanectví. Foto: Kenyh Cevarom / Wikimedia Commons

Krásný Buquoyský palác otevře dveře

10. září 2014 22:35
V rámci Dnů evropského dědictví se v neděli 14. září 2014 od 10 do 17 hodin otevře veřejnosti Buquoyský palác, sídlo Francouzského velvyslanectví v Praze.

Den otevřených dveří je pro veřejnost jedinečnou příležitostí k seznámení s tímto skvostem pražské barokní architektury, který zůstal zachován ve své původní podobě a je vybaven původním historickým nábytkem a předměty pocházejícími ze sbírek Francouzského národního mobiliáře. Jako rezidence francouzského velvyslance je Buquoyský palác obvykle pro veřejnost uzavřen.

Palác i zahrada budou pro návštěvníky otevřeny zdarma od 10 do 17 hodin k samostatné prohlídce. U vchodu bude k dispozici malý průvodce. Vchod do paláce a bezpečnostní kontrola budou z Velkopřevorského náměstí 2, Praha 1. Tým francouzského velvyslanectví a Francouzského institutu v Praze bude návštěvníkům k dispozici a zodpoví jejich případné dotazy na aktivity jednotlivých oddělení velvyslanectví.

V rámci Dne otevřených dveří se konají doprovodné akce:

Buquoyský palác na papíře: návštěvníci si budou moci prohlédnout kopie plánů a původních výkresů z Národního archivu ČR. Tyto dokumenty z různých období podávají svědectví o mnohých přestavbách paláce (velké schodiště, neobarokní výzdoba, kanalizace…).

Výstava současného umění: výstava několika děl českého umělce Adama Vačkáře. Nechte se překvapit konfrontací moderního umění s barokním prostředím Buquoyského paláce. Adam Vačkář studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Paříži a účastnil se mnoha mezinárodních výstav (Paříž, Mety, Bukurešť, Basilej, Kolín nad Rýnem….).

Atelier uměleckého restaurování: údržba Buquoyského paláce vyžaduje pečlivou práci uměleckých řemeslníků. V hudebním sále se návštěvníci budou moci seznámit s technikami čištění a restaurování stěn, stropů a dřevěného pozlaceného obložení paláce.

Francouzské představení: ve 14 a v 15hodin vystoupí soubor Atelier Théâtre Gybon (Gymnázium Boženy Němcové z Hradce Králové) s úryvky z knihy Malý princ a z divadelní hry Le Guichet.