Divadelnice z Prahy oslaví v dubnu 100 let

12. dubna 2024 12:59
Autor: Hla
Zatímco Anna Štemberová oslaví stovku, dům, ve kterém bydlí funguje pro aktivní seniory 9 let. Slovo aktivní a soběstačné je přitom důležité – právě taková je i paní Anna, která hraje v seniorském divadle, zpívá a věnuje se angličtině, němčině i cvičení. 

Rezidence RoSa nabízí bydlení seniorům, kteří chtějí mít své soukromí, ale zároveň se cítit v bezpečí a smysluplně využívat svůj volný čas v prostorách Centra RoSa. To slouží nejen místním obyvatelům, ale také lidem z okolí – zavítalo jich do něj už více než devět tisíc. V Praze je přitom podobných zařízení stále nedostatek. Seniorů přibývá, jen v prosinci 2023 žilo v Praze 200 lidí, kterým je sto a více let.

„Délka dožití se prodlužuje, a i když často mluvíme o sklonku života, můžou to být aktivní léta, devět let zkušeností nám ukazuje, že v každém věku je co předávat a paní Anna je toho důkazem. Občas se přiznám, že inspiraci hledám právě u těch, co se dožívají vysokého věku, a přitom hýří optimismem, nadějí a aktivním přístupem k životu. V RoSe máme jedno heslo, není nic vzácnějšího než obohacující setkání a jsem ráda, že jsem měla to štěstí potkat se s mnoha lidmi zanechávající v nás stopu.  Aktivní stárnutí se snažíme podpořit aktivitami organizovanými Centrem RoSa, ale i tím, že bydlení v RoSe je podporující, nicméně zachovává svobodu rozhodnutí,“ říká Anna Ježková, zakladatelka Rezidence a Centra RoSa.

Anna Štemberová se narodila 16. dubna 1924. Zažila II. světovou válku a prošla si nuceným nasazením v Německu. S manželem byla 51 let. Narodily se jí dvě dcery, dnes má pět vnoučat a pět pravnuků. V důchodu je přes čtyřicet let, naposledy pracovala v bance. Jak sama říká, nedokáže nic nedělat, absolvovala také Univerzitu třetího věku. Do RoSy se rozhodla jít, když už cítila, že na některé věci sama nestačí. Pochvaluje si bydlení, program i to, že má blízko cukrárnu, protože sladké miluje. Ráda čte, luští křížovky a na počítači si hledá, co objednat k obědu. Jak prozradila, těší se každý den na něco, jakmile vstane na snídani, pak už zase na oběd…

„Nejdůležitější je, aby byl člověk zdravý a měl dobrou mysl. Jak to mám tady na světě vyměřené, tak dlouho tu budu, tyhle poměry už neovlivním. Ale především pracovat, pomáhat druhým, a hlavně udržovat styk s rodinou. Mám výhodu, že se o mě starají dcery i jejich partneři. Soudržnost s rodinou, to je moc důležité,“ říká Anna Štemberová, obyvatelka Rezidence RoSa. 25. dubna oslaví spolu s Rezidencí RoSa deváté výročí.