Do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou, výstava přiblíží vztahy motýlů a rostlin
Včera byla výstava slavnostně zahájena. Foto: Botanická zahrada (3x)

Do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou, výstava přiblíží vztahy motýlů a rostlin

4. dubna 2018 15:13
Botanická zahrada hl. m. Prahy zahájila oblíbenou výstavu tropických motýlů. Slavnostního otevření se tentokrát ujaly herečky Iva Janžurová a Jitka Čvančarová v doprovodu zpěváka Michala Malátného, kteří se stali kmotry letošního ročníku. 

iva-janzurova-1

Výstava návštěvníky seznámí s různorodými vztahy mezi rostlinami a motýly. Dozvědí se tak například, jakými barvami květy motýly lákají nebo kterého motýla „předpověděl“ známý přírodovědec Charles Darwin.

Z kukel umístěných na různých místech skleníku se budou postupně líhnout pestrobarevní křehcí krasavci. Malí i velcí jsou zváni do skleníku Fata Morgana od 3. dubna do 20. května. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Chybět nebude ani doprovodný prodej rostlin.

První kukly z motýlí farmy ve Stratfordu
nad Avonou dorazily už 21. března a téměř okamžitě se z nich začaly líhnout „exponáty“. „Postupně vystavíme celkem 5390 kukel, které do botanické zahrady dorazí každý týden v oddělených zásilkách. Zastoupení jednotlivých druhů se v průběhu výstavy může měnit v závislosti na obsahu jednotlivých dodávek. Každý den výstavy tak bude svým způsobem unikátní,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstavu doprovází množství informačních panelů, kde se návštěvníci mimo jiné seznámí s tím, jak rostliny a motýli spolupracují při opylování.

„Pro určité typy květů jsou motýli jedinými možnými opylovači, zejména pokud pestíky a tyčinky vyčnívají daleko do prostoru. Na rozdíl od včel sice nedokážou nabrat tolik pylu na své nožičky, do akce ale zapojí i jiné části svého těla. Pyl přenášejí na sosáku, na křídlech či hrudi,“ vysvětluje Eva Smržová, kurátorka výstavy. „Jak takové opylování probíhá, mohou návštěvníci výstavy sledovat na vlastní oči například u červeně kvetoucího ibišku druhu Hibiscus grandidieri,“dodává Eva Smržová.

Motýli opylují také dlouhé trubkovité květy, kde se jiný hmyz neuplatní. Díky svému dlouhému sosáku totiž dosáhnou až na dno květu pro lahodný nektar.

K vidění budou jak motýlí oblíbenci, tak i dosud nevystavovaní nováčci
Ani letos nebudou chybět oblíbení martináči druhu Attacus atlas, vyznačující se největším povrchem křídel na světě. Nepřehlédnutelná je i kresba hadí hlavy na špičkách jejich předních křídel sloužící k zastrašení nepřátel. Délka života martináčů je velice krátká, trvá přibližně 5 dní. Během této doby nepřijímají žádnou potravu, žijí jen ze zásob, které nashromáždili ještě jako housenky.  

Už v první zásilce se objevilo i několik dosud nevystavovaných druhů. Poprvé je ve skleníku Fata Morgana k vidění například babočka s průsvitnými křídly druhu Godyris zavaleta. V přírodě se vyskytuje v deštných lesích od Mexika po jižní Peru. Dospělí samci z různých rostlin sbírají jedovaté látky, ty je následně chrání před jejich predátory.

Tipy pro rodiče s malými dětmi
Pestrobarevní motýli poletující volně mezi rostlinami fascinují nejen dospělé, ale zejména děti. Jim tito tvorové připomínají lesní víly i jiné pohádkové postavy. Prohlížet by si je ale měly pouze očima, jelikož neopatrné zacházení může motýlům ublížit. Nejvhodnější dobou k návštěvě výstavy pro rodiny s těmi nejmenšími jsou všední dny okolo poledne a později odpoledne, kdy se zde pohybuje méně lidí, a je tedy možné skleníkem projet i s kočárkem. Setkání s křehkými krasavci si pak rodiny mohou naplno užít. Hlad či žízeň nejsou problém díky automatu s občerstvením ve vstupní hale a stánku pod skleníkem. K dispozici je i přebalovací pult.

michal-malatny-s-rodinou-1

Michal Malátný s rodinou si výstavu nenechal ujít