Exprimátor Bém: Udělejme fond pro chudší městské části
Pavel Bém si v době, kdy byl pražským primátorem, vyzkoušel práci kominíka. Foto: archiv MHMP

Exprimátor Bém: Udělejme fond pro chudší městské části

1. prosince 2023 14:14
Autor: Hla
Poslední listopadové úterý se v Praze konala diskuse, na které se řešilo parkování v metropoli. Dorazily tváře let minulých. Například exministr dopravy ze Zemanovy vlády Jaromír Schling a exprimátor Pavel Bém. Ten se vytasil s odvážným a finančně náročným návrhem. Ostatně, posuďte sami.

Hlavní město by podle muže, který byl dlouhých osm let pražským primátorem (2002 až 2010) ,  ve spolupráci s ministerstvem dopravy mělo zřídit fond, ze kterého by zvláště „chudší" okrajové městské části mohly případně ve spolupráci se soukromým sektorem financovat další řešení parkování na svém území. 

A co se peněz týče, Bém zrovna netroškaří. Ideální částkou by podle něj mělo být minimálně 10 miliard korun, aby výsledek byl viditelný alespoň v horizontu 5 let.  

Během setkání, které svolal předseda pražského hnutí ANO Ondřej Prokop, vystoupil i bývalý ministr dopravy Jaromír Schling. Členem vlády Miloše Zemana byl v letech 2000 až 2002. Schling zdůraznil, že zábor veřejného prostoru není nekonečný a ani není zdarma. 

„Pražané musí chápat, že když je třeba budovat další parkovací místa, musí být zajištěno i financování další výstavby. Parkovací zóny pro většinu lidí vedly k pochopení, že parkování ve veřejném prostoru není zdarma. Teď je na politicích, aby lidem vysvětlili, že ta cena bude muset jít nahoru, a to dost výrazně," uvedl během diskuse Schling.  

Podle Prokopa by ale případnému zdražení zón zvláště v této nelehké době měla předcházet dlouhá diskuze a občané by se v takovém případě měli dočkat viditelného zlepšení, které bude odpovídat zvýšení poplatku.