Festival Re-connect art oživí veřejný prostor uměním
Čtvrtý ročník festivalu performance a multimédií v prostorách budovy Themos. Foto: Re-connect Art

Festival Re-connect art oživí veřejný prostor uměním

19. května 2024 21:44
Autor: Cen
Čtvrtý ročník festivalu performance a multimédií Re-connect Art pořádaný Nadací Prague Biennale se bude konat v termínu od 29. května do 15. června 2024 na piazzettě a v prostorách budovy Themos Národního divadla v Praze. Leitmotivem letošního ročníku je Revealing, čili proces odkrývání, v rámci nějž se festival zaměří na zviditelňování skrytých společenských témat a do popředí posune české i zahraniční umělce a umělkyně, kteří si zaslouží více pozornosti veřejnosti i uměleckého světa. 

Kurátorská koncepce, kterou společně vyvinula iniciátorka festivalu, vizuální umělkyně a kulturní manažerka Elis Unique spolu s kurátorkou a pedagožkou Kateřinou Fojtíkovou a teoretikem umění, kurátorem, umělcem a filozofem Václavem Janoščíkem, chce v rámci série pop-up událostí složených z uměleckých intervencí a diskurzivních i edukativních programů zviditelnit témata, která jsou kontroverzní, kompromitující, citlivá či problematická, a jsou proto často záměrně potlačována nebo dokonce tabuizována. Cílem je kriticky nahlédnout na skryté mocenské struktury infiltrované do všech sfér života a poskytnout tak referenční body k orientaci v zahlcujícím toku informací a impulzů, kterým se člověk v naši době jen stěží vyhne a které ovlivňují jeho názory, preference a postoje mnohdy zcela nevědomky.

Festival se odehrává v programových blocích zaměřených na jednotlivé aspekty hlavního tématu, a odkryje tak několik různých perspektiv na současný stav společnosti. Program nabídne přibližně desítku živých performancí, bližší seznámení s autory a autorky skrze Artist Talky, přednášky, diskuze, filmové projekce a prezentace děl v herním i VR prostředích. Vybrané dny bude diváctvu nabídnuto hlídání a výtvarný program pro děti.

Vstupné na všechny akce festivalu je dobrovolné
Mimo hlavní program v prostorách Národního divadla v Praze se Re-connect Art ve spolupráci s partnerskými organizacemi rozroste i do dalších míst po Praze. Kromě již tradičně se na festivalu podílející (A)VOID Gallery, která letos v prostorách kobky na Rašínově nábř. uvede výstavní projekt skupiny Artbiom, tento rok v rámci Re-connect Art představí ARTWALL Gallery výstavu palestinského umělce Fuada Alymaniho a divadlo DISK uvede inscenaci mladého slovinského režiséra Aljoši Lovrić Krapež s názvem IsJoy. V poslední den festivalu Re-connect Art na program bezprostředně naváže festival OPERA NOVA Národního divadla v Praze, který uvede komorní ambientní operu Jiřího Trtíka Kafkův dopis otci.