Garden Food Festival začíná svou letošní pouť Českem v karlínské Invalidovně. Tam musíte být!
Už se vám sbíhají sliny? Garden Food Festival nabídne gastronomické hody. Foto: GFF

Garden Food Festival začíná svou letošní pouť Českem v karlínské Invalidovně. Tam musíte být!

3. dubna 2019 23:13
Autor: red
Svátek dobrého jídla a pití Garden Food Festival (GFF) letos poprvé zavítá také do Prahy, kde od čtvrtka do soboty oživí prostor barokní Invalidovny. Návštěvníci se mohou těšit na netradiční ochutnávky a prezentace známých i méně známých restaurací, bister i regionálních výrobců. Mohou se potkat i s porotci a soutěžícími pořadu MasterChef Česko, který vysílá TV Nova. 

Na své si přijdou milovníci vybraných delikates, ale také příznivci tradiční české kuchyně. Účastníci se mohou seznámit se zajímavými gastro koncepty z celé republiky i ze zahraničí. Na výběr budou hmyzí pokrmy, hlemýždi, pečení pštrosi, vyzrálé hovězí, ústřice, foie gras, čokolády, pralinky, lanýže, vegetariánské a raw speciality a další dobroty. Nabídku doplní kvalitní hudební produkce a poutavý program pro děti. „Praha 8 je potěšena, že se tato významná akce s celopražským dosahem uskuteční právě v karlínské Invalidovně. Bude jednou z vrcholů letošní kulturní a společenské sezóny u nás,“ řekl radní Městské části Prahy 8 Michal Švarc.

Festival do měst pravidelně přiváží nejlepší kuchaře, kteří vaří na pódiu a rádi se s návštěvníky podělí o své zkušenosti. V pražské premiéře se objeví michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek a talentovaný šéfkuchař Přemek Forejt. Ten je nejmladším porotcem televizní soutěže MasterChef Česko.

Novinkou letošní série Garden Food Festivalu je také spojení jídla s uměním.Novou tvář kohoutkové.cz se stal šéfkuchař Jan Punčochář. Jako šéfkuchař používá kohoutkovou vodu denně a na Garden Food Festivalu  se s ním také můžete potkat.

„Program na pódiu bude každý den prodloužen až do večera. Gastronomii na scéně vystřídá muzika, která navodí správnou atmosféru ke kulinářským zážitkům,“ uvedl ředitel festivalu Dušan Neumann. Lidé uslyší blues, jazz, latinu a podobné pohodové žánry.

Organizátoři rozmístí své stany na nádvoří unikátní budovy Invalidovny, která je národní kulturní památkou a byla dlouhá léta veřejnosti nepřístupná. Na jaře loňského roku přešla do rukou Národního památkového ústavu, který ji nyní chce otevřít pro veřejnost. „Naším cílem je budovu obnovit a zpřístupnit ji lidem. Pravidelné prohlídky areálu připravujeme už od letošního dubna a těší nás, že návštěvnickou sezonu v Invalidovně můžeme odstartovat právě touto jedinečnou akcí, která zapadá do našeho konceptu vytvořit z Invalidovny kulturně-vzdělávací a společenské centrum pro širokou veřejnost,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Na konci dubna festival navštíví Ostravu. O měsíc později, 25. a 26. května, se představí v Městském parku v Rožnově pod Radhoštěm, 31. srpna a 1. září poprvé v Uherském Hradišti a na konci září pak v Olomouci. Vstupenky si mohou zájemci objednat na webových stránkách gardenfoodfestival.cz. Ve všech festivalových areálech bude opět platit jednotná měna – grešle.

Garden Food Festival je již pátým rokem oblíbeným festivalem dobrého jídla a pití v Česku. Každou z akcí pravidelně navštěvuje přes 12 tisíc návštěvníků. Projekt si klade za cíl dlouhodobě ukazovat široké veřejnosti ve městech, krajích i v celé republice, že v daném regionu je řada kvalitních restaurací a kuchařů, kteří dělají svoji práci s radostí a dobře. Organizátoři podporují místní výrobce a farmáře, regionální potraviny a značky, cestovní ruch, propagují gastroturistiku.