Geoportál Prahy 5 vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

29. dubna 2021 14:56
Autor: TZ, red
Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Geoportál poskytne obrazové i textové informace například o volnočasových aktivitách, jako jsou pěší trasy, cyklotrasy, dětská hřiště, sportoviště, parky, vyhlídky, přírodní památky, o rozsahu volebních okrsků a umístění volebních místností, o spádových oblastech mateřských a základních škol či o dopravních omezeních i s vyobrazením objízdných tras.

„Geoportál je skvělý mimo jiné v tom, že umí přiblížit radnici lidem a dát občanům další možnost otevřené komunikace s úřadem. Když jsem připravovala projekt Se starostkou okolo pětky, kde by se geoportál dobře využil, řekla jsem si, že jeho přípravu musíme maximálně urychlit. Těším se až jeho potenciál naplno využijeme,“ říká starostka Renáta Zajíčková (ODS).

Geoportál poskytne i přehled o umístění městského mobiliáře a vybavení – lavičky, pítka, kašny, WC apod., připravovaných či realizovaných projektech a investičních záměrech, projektech z participativního rozpočtu, nebo informace o kvalitě ovzduší, hustotě provozu.

Inspirace z Prahy 6
Geoportál Prahy 5 vznikne na softwarovém jádru portálu šesté městské části, která jej spustila v říjnu loňského roku a vybudovala si nad ním svůj informační portál, využívající mapový podklad Google Maps.

„Spolupráce s radnicí Prahy 6 pomůže k rychlejšímu ostrému provozu geoportálu v pátém obvodu. Softwarovou aplikace získáme od kolegů zdarma,“ dodala starostka.

Záměr pořídit geoportál je v souladu s Programovým prohlášením Rady MČ Praha 5, kde se vedení pátého obvodu zavázalo partnersky, kvalitně, vstřícně a participačně komunikovat s obyvateli Prahy 5. Rovněž je zahrnut do připravované Strategie rozvoje MČ Praha 5 pro období 2030+. Pilotní verze geoportálu Prahy 5 by měla být radním předložena začátkem května.