Glass Line: Poznejte české ateliérové sklo
Kolébka Bohumila Eliáše mladšího. Foto: archiv

Glass Line: Poznejte české ateliérové sklo

4. prosince 2017 07:51
Do pestrobarevného světa ateliérového skla láká výstava Glass Line, která se koná od 29. listopadu až do 5. ledna v Bibloo Concept Store ve 4. patře OD Kotva. Expozice představí díla ikon českého sklářství, jako jsou Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová či Bohumil Eliáš senior, ale také současné generace sklářů, kteří sbírají vavříny především v zahraničí. 

Na návštěvníky čeká na čtyřicet objektů od těch drobnějších až po dvoumetrové plastiky, k vidění bude sklo foukané, lepené, tavené i optické. Budou mít příležitost vidět práci nastupující sklářské generace, tedy těch, kteří s materiálem začínají pracovat nebo není jejich hlavní doménou. Stejně tak budou k vidění díla světově proslulých sklářských umělců, jejichž skleněné sochy jsou umístěny v řadě významných muzeí a privátních sbírek po celém světě.

K takovým umělcům bezesporu patří Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Tato umělecká dvojice je právem označována za legendy nejen českého, ale také mezinárodního sklářského řemesla. Společně vytvořili celou řadu unikátních a jedinečných skleněných plastik, které jsou do dnešního dne nepřekonatelné v uměleckém pojetí a řemeslném zpracování.
exnar-intima-2017-56-small-nahled
Do pomyslné síně slávy patří i Bohumil Eliáš senior, jenž byl v kontextu české scény ateliérového skla 20. století jednou z nejvýraznějších postav, tvůrcem, který se svou originální tvorbou zapsal i do světového kontextu.

Na výstavě budou k vidění také díla jeho syna, Bohumila Eliáše mladšího, který pokračuje v rodinné tradici. Ke sklářům, kteří mají větší renomé zahraničí než doma, patří také Petr Hora. Jeho skleněné objekty jsou zastoupeny v řadě významných muzeí a soukromých sbírek po celém světě. Horovy skleněné plastiky byly vystaveny i na světové výstavě Expo 2015 v Miláně a dnes patří mezi sběrateli z celého světa k nejvyhledávanějším autorům, kteří pracují se sklem.
macku-iii-1-small-nahled
Současnou generaci sklářů bude reprezentovat například Tomáš Hlavička, který kombinuje techniku taveného tabulového skla a vrstvení plátkových kovů, Rudolf Burda a jeho foukané sklo kombinované s nerezovou ocelí, Ivana Šrámková, Tomáš Brzoň či Jan Exnar, který patří k nejvýznamnějším studentům profesora Libenského. Pozornosti by určitě neměla uniknout díla Michala Macků a jeho fotografické obrazy přenesené na sklo.