Gondola symbolizující Prahu  „bydlí
Gondola Bissona Praga Nepomuceno v Benátkách. Foto: Svatojánský spolek

Gondola symbolizující Prahu „bydlí" v Benátkách, ale nyní ji uvidíte na Vltavě!

13. května 2024 14:44
Autor: puc
Na hladinu Vlavy byla v pondělí ráno spuštěna gondola Bissona Praga Nepomuceno, kterou v minulosti vytvořili čeští řezbáři. Reprezentavní osmiveslici vlastní Benátky, ale jednou za rok ji vozí do Prahy na Svatojánské slavnosti Navalis, které se letos budou konat už ve středu 15. května večer. Gondola doplňuje flotilu unikátních benátských barokních lodí typu bissona.  

Dekorativní výzdoba lodě Bissona Praga Nepomuceno je provedena původní barokní technologií ruční řezby. Svatý Jan Nepomucký, který na přídi symbolizuje Prahu, je nejen světoznámým světcem, ale jako jeden z patronů Benátek je i hlavním pojítkem mezi Prahou a Benátkami. 

Bissona Praga Nepomuceno je doplněna floristickými dekoracemi a celá je vyzdobena podle původní barokní pražské ikonografie. Na přídi lodi je umístěna dřevěná socha sv. Jana Nepomuckého, erb Prahy a dvě lunety s vyobrazením Malé Strany, Karlova mostu a Starého Města. Celý přední kastel Bissony Praga Nepomuceno je lemovaný po bocích dvěma masivními volutami, které umocňují výraz celé přídě.

Zadní kastel lodi symbolizuje Prahu a Českou republiku. Na zádi je umístěn erb českého lva, symbol České země. Na krajích paluby lodě jsou umístěny točenice s ledňáčky z Karlova mostu. V celé délce loď lemují vyřezávané drapérie. Pod baldachýnem během Svatojánských slavností Navalis usedne dívka s hradební korunkou, která bude personifikací Prahy.

„Loď vznikla jako výsledek několikaleté spolupráce mezi Prahou a Benátkami při organizaci Svatojánských slavností Navalis. V roce 2018 Prahu navštívili dvě lodě typu Bissona: Cavalli a Geographia, které do té doby nikdy neopustily vody benátské laguny. Součástí naší společné vize bylo vytvoření lodě, symbolizující Prahu v Benátkách. V roce 2019 byla Bissona Praga Nepomuceno poprvé prezentována v Benátkách na slavnostní Regatě Storice, které se od té doby pravidelně účastní. Jejím domovem je benátská loděnice Arsenal,“ řekl Zdeněk Bergman, převozník pražský.

Program slavností Navalis je zde: www.navalis.cz.