Ikarus 141: Tomáš Hanák vypráví příběh Černého Mostu v nové divadelní hře
Zážitek pro všechny bude i autobus značky Ikarus. Foto: praha14kulturni

Ikarus 141: Tomáš Hanák vypráví příběh Černého Mostu v nové divadelní hře

6. dubna 2019 20:52
Autor: TZ, red
Přijeli jako kdysi první osadníci Divokého západu, obsadili pustý prostor a časem zde vytvořili svébytnou komunitu. Divadelní představení Ikarus 141 mapuje vzpomínky a zážitky obyvatel Černého Mostu od prvních paneláků až do současnosti. Hru můžete vidět 15. dubna na Plechárně. 

Inscenace vznikla podle knihy Linka č. 141, která vyšla na konci roku 2018 za přispění obyvatel a fandů Černého Mostu a také díky crowdfundingové kampani na Startovači. Spolupracovali na ní tři autoři, Vojtěch Havlovec, Šimon Matějka a Petr Vaněk, kteří vytvořili rozsáhlou a podrobnou sondu do života Černého Mostu a osudů jeho obyvatel.

V představení stejně jako v knize ožívá legenda o sídlišti na severovýchodním okraji Prahy, které se stalo zajímavým fenoménem plným až neuvěřitelných událostí a lidí, ale i velkým oříškem pro současné sociální antropology, kteří s úžasem pozorují zdejší soudržnou komunitu.

Jelikož kniha měla velice kladnou odezvu, autoři se rozhodli spolu s kmotrem publikace hercem Tomášem Hanákem nastudovat i inscenaci, která by příběh Černého Mostu přenesla na divadelní prkna. Představení se dočká premiéry 15. dubna ve 20:00 v černomostecké Plechárně, kulturním centru, které podporuje společenský život na sídlišti a je s ním pevně spjaté.

V inscenaci se diváci seznámí s historií Černého Mostu a s jeho legendárními místy. Zároveň se podívají na tajemné i úsměvné příběhy, které se odehrávaly a odehrávají v betonových kulisách jednoho z nejznámějších pražských sídlišť. První obyvatelé se sem nastěhovali už před více než čtyřiceti lety a rozepsali tak kapitolu pražských dějin, která rozhodně stojí za pozornost.

Zážitek pro všechny přítomné a fanoušky doplní i autobus značky Ikarus. Ten zaveze na komentovanou vyhlídku po sídlišti podporovatele knihy, kteří na její vydání přispěli v kampani na Startovači.