Jak chránit oči před sluncem? Rady pražské lékařky přijdou vhod
Ilustrační foto: freeimages

Jak chránit oči před sluncem? Rady pražské lékařky přijdou vhod

3. srpna 2014 10:22
Autor: Anna Skálová
Na slunečních brýlích, které chrání oči před sluncem, se rozhodně nevyplatí šetřit, je dobré upřednostnit kvalitu, dbát na dostatečný UV filtr, obrubu vybírat tak, aby kryla oko nejenom zepředu, ale i ze všech stran. V rozhovoru pro Pražský patriot to uvedla zástupkyně primářky Oční kliniky Gemini v Praze-Krči Darina Bujalková. Náš portál s ní hovořil i o vhodnosti, či nevhodnosti nošení kontaktních čoček nebo zákroku, díky kterému lidé nemusí brýle nosit.

MUDr. Darina Bujalková

Vystudovala Univerzitu Komenského Bratislava, Lékařskou fakultu Martin. Specializuje se na plastické operace předního segmentu oka.

Věnuje se i diferenciální diagnostice a léčbě nemocí předního segmentu oka. V současné době působí jako zástupkyně primářky na Oční klinice Gemini v Praze-Krči, která byla založená Prim. MUDr. Pavlem Stodůlkou, Ph.D. v roce 2003, ve Zlíně.

Postupným vytvářením dalších sedmi pracovišť (poslední v roce 2013 právě v Praze-Krči) se stala největší českou oční klinikou, poskytuje širokou péči v rámci smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami v ČR, i placenou péči.

Je léto, slunce občas pálí. Lidé si myslí, že si chrání oči slunečními brýlemi. Je to tak?
Sluneční brýle jsou v období letních měsíců, pro většinu z nás, naprostou samozřejmostí. Díky slunečným paprskům se v našem těle snižuje produkce melatoninu, hormonu zodpovědného za naši únavu i spánek, a zvyšuje se produkce serotoninu, hormonu, který povzbuzuje organizmus a zlepšuje náladu. Slunečné záření má pozitivní vliv i na krev, která díky němu dokáže vázat více kyslíku, a tím vede ke zlepšení látkové výměny buněk v těle. UV paprsky ale na druhé straně mají i svoji negativní stránku.

Jakou?
Vědecké výzkumy potvrdily přítomnost viditelných a neviditelných světelných paprsků, UV a infračervených paprsků, které za jistých okolností patří mezi nejčastější příčiny fyzikálního poškození oka. Tepelný efekt slunečních paprsků, který připomíná efekt laseru, je výsledkem fotochemického poškození fotoreceptorů a pigmentového epitelu sítnice.

Na sítnici, v místě nejostřejšího vidění, může způsobit trvalé následky s výpadkem v zorném poli. Na důležitost používání kvalitních brýlí, které chrání nejenom před jasným světlem, ale především před nebezpečnými neviditelnými paprsky, začali upozorňovat nejen lékaři, ale i optici a celý optický průmysl.

Důležité je zřejmě i to, jaké sluneční brýle člověk nosí…
Důležitost ochrany zraku a módní trendy udělaly ve vývoji slunečních brýlí za staletí své. Nejvýznamnějším parametrem slunečných brýlí však zůstává procentuální rozpětí propustnosti viditelného světla. Podle něj se slunečné brýle dělí do čtyř skupin.

Do jakých?
Jednička, která propouští čtyřicet až osmdesát procent viditelného světla, funguje spíše jako ochrana před prachem. Dvojka je určená k běžnému nošení ve městě. Trojka do přírody a do auta. Čtyřka k moři a na hory.

A jak tedy sluneční brýle vybírat?
Rozhodně nešetřete, upřednostňujte kvalitu, dbejte na dostatečný UV filtr, obrubu vybírejte tak, aby kryla oko nejenom zepředu, ale i ze všech stran. Existují i obruby kopírující zakřivení obličeje nebo speciální brýle s kryty po stranách (pro sport, horolezectví). Nejlépe vám poradí odborník v oční optice. Ten skloubí jak váš osobní styl, tak módní trend, i jejich důvod k nošení.

Jak to mají dělat lidé, kteří nosí dioptrické brýle? Mají se vybavit samozabarvovacími brýlemi? Podle čeho je mají vybírat?
S otázkou zhotovení dioptrických slunečních brýlí je nutné obrátit se vždy na zkušeného odborníka v oční optice. Ten v požadovaných brýlích zohlední účelovost, styl a kvalitu vidění. Samozabarvovací dioptrické, polarizační čočky mohou, například u řidičů, zajistit jak ochranu proti škodlivému UV záření, tak komfort jasného vidění pohlcováním přebytečného světla, zrcadlení nebo rušivých odrazů světla.

Když má někdo hodně dioptrií, vyplatí se, aby si nechal oči „opravit“ a brýle nenosil?
Pokud člověk vidí, bere to jako samozřejmost. Samozřejmostí se pro něj stává každodenní vnímání různorodostí tvarů věcí, osob a jevů, pestrost barev, schopnost zachytit z výrazu obličeje člověka i jeho pocity. Dnes už mnozí vědí, že celkem asi 80 až 90 procent informací, které získáváme a přijímáme, k nám přichází prostřednictvím zraku.

Schopnost vidět – zrakový vjem – tak představuje nejdůležitější spojnici mezi člověkem a okolím. Zhruba polovina populace ve vyspělých zemích, pro zachování této spojnice, je odkázaná na nutnost nošení brýlí nebo kontaktních čoček. Jenom ti, kteří si ráno brýle nasadí a večer si je sundají, vědí, co to je za dyskomfort. A je jedno, jestli jsou krátkozrací, dalekozrací nebo mají nefyziologicky zakřivenou rohovku. Závislost na brýlích či kontaktních čočkách se stala fenoménem dnešní doby.

Každý to asi vnímá jinak…
Ano. Někteří nosí brýle bez problému a rádi, dokonce podléhají módním trendům a jejich různorodému praktickému využití bez ohledu na jejich cenovou záležitost, která se dnes pohybuje v tisících, ba až desetitisících korun. Jiní hledají alternativu v kontaktních čočkách.

Jsou vhodné?
Kontaktní čočky mají svoje pro a proti. Ne každé oko je vhodné pro jejich nošení a někdy se jejich nesnášenlivost projeví až po delší době. Pořád navíc zůstává nebezpečí přenosu infekce na oko. A tady se nabízí i další řešení problému se zrakem právě pro ty, kteří hledají možnosti, jak se brýlí zbavit, ale přitom vidět stejně dobře, ne-li lépe. Nutno připomenout, že zdravotní pojišťovny refrakční zákroky nehradí. S jistotou však lze říci, že dnes je možné korigovat takřka všechny refrakční vady.

I to je asi individuální, že?
Která metoda pro daný konkrétní případ by byla nejvhodnější, rozhodne lékařské vyšetření a konečné zpracování výsledků speciálních vyšetření určených pro diagnostiku optických, morfologických a funkčních změn oka. Po pečlivém odborném vyšetření, kterým se dá zároveň předejít riziku skryté oční nemoci, lze určitě, pro každého, najít optimální řešení pro kvalitní vidění. Důraz se klade i na zrakové nároky a potřeby každého jednotlivce a v neposlední řadě i na jeho věk.

Jaká metoda je nejčastější?
Ze široké škály chirurgických postupů korekce refrakčních vad jsou v evropských zemích a v USA nejčastěji používány metody laserové refrakční chirurgie, nitrooční chirurgické operace, kombinace laserové a nitrooční chirurgie a metody incizní a transplantační chirurgie. Při složitějších vadách se někdy volí kombinace různých chirurgických postupů. Moderní technologie umožňuje přistupovat k oku pacienta naprosto individuálně, zjistit a pak odstranit i drobné odchylky či nerovnosti, a tím zabezpečit kvalitnější pooperační vidění, než bylo vidění s brýlemi. Vidět kvalitně bez brýlí se vždy vyplatí!

Desatero Dariny Bujalkové:

1. Slunečné brýle v létě jsou nezbytné, kvalita je závislá od procenta propustnosti viditelného světla.

2. Patříte-li mezi tzv. brejlovce, nezapomeňte i na brýle náhradní.

3. Nosíte-li kontaktní čočky, na léto a dovolenou jsou vhodnější jednodenní, a to v dostatečném množství.

4. Léčíte-li se na nějakou oční nemoc (glaukom, suché oko, alergie, chronické záněty), nezapomeňte na rezervu očních kapek a mastí.

5. Dodržujte léčebný režim vaší oční nemoci i o dovolené.

6. K opalovací kosmetice přibalte vždy i oční kapky pro první pomoc.

7. Sportovní brýle nejsou pro parádu, chrání vaše oči před úrazem.

8. Informujte se včas o možnosti a kvalitě lékařského – očního ošetření.

9. Vždy u sebe mějte telefonní číslo, na které zavoláte v případě úrazu.

10. Hlídejte si své děti jako oko v hlavě.