Jiřina Prekopová slavila. Autorka terapie pevným objetím, světoznámá psycholožka a spisovatelka má 90!
Jiřina Prekopovíá a Zdeněk Zelenka křtí novou knihu. Foto: RoSa

Jiřina Prekopová slavila. Autorka terapie pevným objetím, světoznámá psycholožka a spisovatelka má 90!

13. října 2019 21:02
Autor: TZ, red
Dětská psycholožka, psychoterapeutka a spisovatelka Jiřina Prekopová oslavila v neděli 13. října 2019 své životní jubilem. Zároveň pokřtila svoji novou knihu Láska vítězí nad technikou?, jejímiž patrony se stali režisér Zdeněk Zelenka v zastoupení za nemocnou Jiřinu Bohdalovou a psycholog Jaroslav Šturma.

„Když mi vyšla první kniha Malý tyran, bylo mi 59 let. V Německu se okamžitě stala bestsellerem. A já se rázem stala známou spisovatelkou. Bylo mi to velmi příjemné. Poznávali mě lidé na ulici. Jednou mě navštívil náš rodinný přítel teolog Jiří a otcovsky mě upozornil: „Jiřinko, jenom abys nám nezpychla!“ To bylo pro mne ohromně varovné znamení!,“ říká Jiřina Prekopová o svém bestselleru, který byl přeložen do šestadvaceti jazyků a dodává: „Jsem stále v pohybu a nadějeplná, pořád něco dělám, protože mi to dělá radost,“ popisuje svůj každodenní život.

Autorka patnácti knih, ke kterým přibude v neděli šestnáctá, je stále vitální a rozdává radost všem svým spolubydlícím v Rezidenci RoSa, kde žije od roku 2015.

Světově uznávaná odbornice se narodila 14. října 1929 v Prostějově. Psychologii, filozofii a pedagogiku studovala v Olomouci a později v Mnichově. Jako tzv. politicky nespolehlivá nesměla dlouhé roky vykonávat své povolání.

V roce 1970 se svým slovenským manželem emigrovala. V západním Německu se konečně jako psycholožka plně uplatnila. Působila v oblasti vývojových poruch převážně na dětské klinice ve Stuttgartu, kde vyvinula tzv. Školu lásky a Terapii pevným objetím, jejímž cílem je obnova lásky v rodinných vztazích.