Kajínkovo lano, mačety z listu pily. Vězeňská služba zve na výstavu
Foto: freeimages

Kajínkovo lano, mačety z listu pily. Vězeňská služba zve na výstavu

5. srpna 2014 11:26
Výstava Z minulosti do přítomnosti českého vězeňství 1850 – 2014, kterou připravila Vězeňská služba ČR spolu s Jazzovou sekcí Artforum, představuje slovem, obrazem i autentickými dobovými předměty přehled vývojových trendů posledních více než 150 let vězeňství na území dnešní České republiky. Výstavu najdete do 5. září v Jazzové sekci Pálffyho paláce, ve Valdštějnské 14. Otevřeno je denně od 10 do 17 hodin, vstup je zdarma.

Na jednotlivých výstavních panelech je návštěvníkům k dispozici stručný historický výklad ke každému danému období a dále řada dobových fotografií a dalšího dokumentárního materiálu.

Nedovolené předměty a Kajínkovo lano

Z hmotných exponátů návštěvníky nepochybně zaujmou ukázky nedovolených předmětů, které si vězňové buď tajně vyrábějí, nebo které se do věznic dostávají například přehozením přes ohradní zeď, ilegálním pronesením a podobně. Z těchto bychom na prvním místě jmenovali autentické lano, s jehož pomocí uprchl v roce 2000 z Věznice Mírov Jiří Kajínek.

Mačety z listu pily, nože a obušky

K vidění jsou také improvizované zbraně, včetně například samostřílu s ocelovými střelami, mačety vyrobené z listu pily, dále pak nože a obušky. Zajímavá je i maketa pistole, která je k takřka k nerozeznání od skutečné služební zbraně příslušníků VS ČR, tetovací strojky, nástroje na aplikaci drog, ukryté mobilní telefony a podobně.

Z historických předmětů jsou zde vystaveny výstrojní součástky dozorců, předměty denní potřeby vězňů nebo historické poutací prostředky.