Kapík a Bára. Pražské kapybary už mají svá jména
Kapík (vlevo) a Bára – taková jména dostal mladý pár kapybar, který zoo představila veřejnosti v polovině listopadu. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Kapík a Bára. Pražské kapybary už mají svá jména

2. prosince 2023 17:40
Autor: Alo
Během slavnostního sobotního setkání se sponzory a adoptivními rodiči Zoo Praha operní pěvkyně Andrea Kalivodová odhalila jména nových kapybar. K chovu kapybar se trojská zahrada vrátila letos na podzim. Dvojici zakladatelů obnoveného chovu vybrali jména čtenáři Blesku v internetové anketě – populární hlodavci dostali jména Kapík a Bára.

„Kapybary jsou nesmírně populární na sociálních sítích. Videa zobrazující je v různých všedních i nevšedních, často komických situacích zahltily Instagram a TikTok a veřejnost se na ně neustále dotazovala. Rozhodli jsme se proto této bezprecedentní poptávce vyhovět a k jejich chovu se vrátit,“ řekla náměstkyně Zoo Praha pro kontakt s veřejností Markéta Hoidekrová.

Kapybary, které obývají výběh spolu s mravenečníky, mají soudkovité tělo, krátké nohy, hranolovitou hlavu a oči i uši postavené na jejím vrcholu. To jim usnadňuje pobyt ve vodě, ve které tráví hodně času, přičemž se i zdatně potápějí. Žijí ve skupinách na rozsáhlém území Jižní Ameriky od Panamy až po sever Argentiny.

Naposledy Zoo Praha kapybary měla v roce 2013, kdy jejich chov po povodních skončil. Povodně tehdy vyplavily dolní část areálu, kde kapybary obývaly výběh u tapírů. K jejich chovu se zahrada následně nevrátila.