Kiwanuka přijede do Prahy! Přiveze směs psychedelie a gospelu
Michael Kiwanuka. Foto Olivia Rose

Kiwanuka přijede do Prahy! Přiveze směs psychedelie a gospelu

27. ledna 2024 11:40
Autor: red
Londýnský zpěvák s ugandskými kořeny Michael Kiwanuka patří k největším objevům britské hudební scény. Debut Home Again ho vynesl na vrchol britských hitparád a přinesl mu nominaci na Mercury Prize. Skladba Cold Little Heart ze stejného alba zněla v titulcích amerického seriálu Sedmilhářky. V letošním roce tento výjimečný muzikant zavítá na pražské Výstaviště v rámci Metronome Prague 2024.

Kytara, smyčce, dechové nástroje a perkuse vytvářejí čarovnou směs soulu, psychedelického rocku, funku a gospelu. Michael Kiwanuka zpívá vřelým hlasem o úzkosti i naději, o rasismu a policejní brutalitě, víře v sebe sama i o tom, co dnes znamená být lidskou bytostí.

Sám odmítá být považován za mistra, a co víc, před několika lety se vážně zamýšlel nad ukončením své hudební dráhy kvůli nedostatečnému sebevědomí. Přestože všechna jeho dosavadní alba byla nominována na prestižní cenu Mercury. Kiwanuka je zkrátka skromný umělec, který neholduje excentrickým projevům a nachází inspiraci ve zvucích amerického soulu z období sedmdesátých let minulého století.

„Michael Kiwanuka je jedním z nejuznávanějších britských umělců. Představte si, jako by se potkal Van Morrison s Curtisem Mayfieldem, a jste doma. V roce 2016 se jeho druhé album Love & Hate dostalo na první místo ve Velké Británii. V roce 2019 bylo zase jeho album Kiwanuka vydáno s jednohlasnými nadšenými recenzemi. Magazín Mojo dokonce uvedl, že jde o mistrovské dílo definující kariéru. Je to skvělý umělec, který do svých úžasných živých vystoupení vkládá každou část svého srdce a duše. Michael Kiwanuka je zkrátka opravdový tahák,“ říká speciálně pro Metronome Prague 2024, Rob Cass, Abbey Road Studios Producer.

Michael Kiwanuka vyrůstal v severní části Londýna, konkrétně ve čtvrti Muswell Hill. Jeho rodiče pocházeli z Ugandy a opustili svou zemi, aby unikli režimu, který nastolil prezident Idi Amin přezdívaný řezník z Kampaly. Absolvoval Fortismere School v roce 2005 s výbornými výsledky. Během své školní kariéry byl známý jako přátelský a skromný student s rozsáhlým kruhem přátel a hlubokým porozuměním různým hudebním žánrům. Už během školního období koncertoval s basou a jazzovou kytarou. Po ukončení střední školy pokračoval ve studiu na Westminsterské univerzitě v Londýně.