Krátké filmy Haruny Honcoop vyprávějí příběhy socialistické architektury
Premiéra série experimentálních krátkých filmů o socialistické architektuře proběhne 29. září. Foto: archiv

Krátké filmy Haruny Honcoop vyprávějí příběhy socialistické architektury

20. září 2017 10:09
Autor: red
Více než 200 staveb z 11 zemí bývalého sovětského bloku Evropy ožívá v dokumentární sérii Na věčné časy – Relikty architektury socialistické éry (2017, 59min), kterou natočila česko-japonská režisérka Haruna Honcoop. Poválečnou architekturu a příběhy, které během 40 let vyprávěly stavby díky různým politických kontextům, mapovala celé 4 roky. 

haruna-honcoop-profile-photo-foto-roland-szabo-nahled „Fascinují mě budovy, které dnes už nikdo nepostaví. Architektura, ať už vznikala v jakémkoliv období, je výmluvným, byť němým, svědkem své doby. Chci divákům ukázat jiný pohled na architekturu doby socialismu – zbavený prvoplánových či stigmatizujících pohledů. Doba nebyla černobílá a její architektura by měla zůstat stát tak, jak byla zamýšlená – na věčné časy. Je třeba najít pro budovy jiné využití a naučit se je vnímat v dobovém kontextu a zachovat si díky nim historickou paměť," řekla režisérka snímku.

Premiéra série experimentálních krátkých filmů o socialistické architektuře proběhne 29. září v prostoru CAMP.

Po promítání bude následovat diskuse s historiky architektury a DJ/VJ afterparty. Vstup je zdarma. Více informací na www.built-to-last-project.com.

CAMP, Vyšehradská 57, Praha 2. Vstup zdarma.

Program:
19.00 – 20.15 Představení štábu filmu, projekce filmu
20.15 – 20.30 přípitek  
20:30 – 21.30 Diskuze na téma Architektura éry socialismu v post-komunistických zemích východní Evropy – moderuje Petr Klíma (PĚSTUJ PROSTOR), panelisté: Haruna Honcoop (CAS FAMU), Petra Švardová (INALCO, AVČR), Šárka Svobodová (4AM, VUT),  Jaroslav Sedlák (4AM, VUT), Veronika Vicherková (A489, ČVUT)
21:30 – 00:00 Afterparty