Květ v Praze 4 je jako nový
Plastika Květ prošla důkladným čištěním a opravami kamene. Foto: Praha 4

Květ v Praze 4 je jako nový

27. května 2021 17:07
Autor: TZ, red
Plastika Květ, která se nachází mezi ulicemi Pujmanové a Horáčkova v Krči, prošla důkladným čištěním, opravami kamene a zároveň bylo odstraněno necitlivě vytvořené betonové pítko před sochou. Restaurátoři se věnovali i dalšímu dílu umělce Jaroslava Vacka – Matce v parku na rohu ulice Hvězdova a Na Pankráci.

„Oprava byla možná i díky daru od společnosti Lidl, která věnovala 55 tisíc korun na opravu sochy Květ. Postup jsme konzultovali kromě samotných restaurátorů i se synem autora, panem Milošem Vackem. Jeho otec se dnes řadí mezi přední umělce poválečné výtvarné moderny a je skvělé, že máme v Praze 4 hned dvě jeho díla,“ řekl místostarosta Prahy 4 pro kulturu a majetek Michal Hroza (TOP 09).

Syn Jaroslava Vacka Miloš zůstal věrný odkazu svého otce. Přestože s kamenem nepracuje, jako slévač se podílí na tvorbě soch velkých uměleckých jmen, například Jaroslava Róny.

Jedno z jeho děl, které odléval právě Miloš Vacek, je i v Praze 4. Je jím Červená žirafa – bronzová socha na Pankráci a zároveň největší takové dílo v Praze.