Letní žár metropole opět zesílí festival Prague Pride
Festival vyvrcholí tradičním průvodem. Foto: festival.praguepride.com

Letní žár metropole opět zesílí festival Prague Pride

19. června 2024 07:52
Autor: red
I když je běžné v létě utíkat z rozpáleného velkoměsta na venkov, na týden od 5. do 11. srpna odmítejte všechna pozvání na chatu i k moři. V Praze totiž proběhne 14. ročník festivalu Prague Pride, který bude jako vždy osvěžujícím koktejlem queer kultury, zábavy i lidskoprávního aktivismu.

Prague Pride 2024 si pro svých 190 akcí zvolil hlavní téma – rodina.  „Chceme ukázat, že rodinu nedefinuje pokrevní příbuznost. Co dělá rodinu rodinou, je láska, vzájemný respekt a bezpodmínečné přijetí. Proto rodinou ne vždy musí být lidé, které spojují geny. Milující rodinou se člověku mohou stát i přátelé, kteří ho podporují, dávají mu zakusit pocit sounáležitosti a které si sám vybral,“ říká ředitelka festivalu Kamila Fröhlichová

V sobotu 10. srpna vyvrcholí festival průvodem Pride Parade, který letos nese podtitul Pochod pro každou rodinu. Vyzýváme lidi – queer i allies – aby přišli se svou pokrevní nebo zvolenou rodinou, která je přijímá takové, jací jsou. Nebo aby si svou rodinu lidí, kteří je milují bez výhrad, našli právě na Prague Pride. 

Festival pro všechny generace

Festivalové akce se budou odehrávat na devíti hlavních festivalových místech. Nově přibylo Pride Youth v prostorách Skautského institutu v Rybárně, kam budou soustředěny události pro mládež.

„Máme velkou radost, že na Prague Pride přichází stále více opravdu mladých lidí. Cítili jsme potřebu vytvořit nové festivalové místo uzpůsobené jejich potřebám. S adekvátním programem, v bezpečném prostředí a v atraktivní lokalitě,“ popsala programová ředitelka Prague Pride Veronika Dočkalová. Program v Pride Youth nabídne navlékání náramků, dračák, výuku queer znakového jazyka i diskuzi, jaké to je být queer a neurodivergentní. 

Mezigenerační propojování bude již tradičně probíhat v Pride Life (ŽIVOT 90, Karolíny Světlé 286/18), komunitní zábava v Pride Village (Střelecký ostrov), která se po 22. hodině přesune do Pride Clubu (K-Kafe, jižní špice ostrova), English-friendly program v Pride Cafe (Cafe Dorado, Betlémské náměstí), filmy bude promítat Pride Cinema (Edison Filmhub, Jeruzalémská 1321/2) a výstava proběhne v Pride Gallery (Langhans, Vodičkova 37). Diskuzní Pride House se letos přesouvá do velkorysých prostor budovy Francouzského institutu (Štěpánská 35). 

Pride Park tentokrát trochu jinak

Sobotní program po průvodu se opět odehraje v Pride Parku na Letenské pláni, který nabídne šest stagí s rozmanitým programem, z nichž jedna bude nově zaměřena na mluvené slovo.

„Zatím odhalíme ze seznamu vystupujících první jméno – je jím uhrančivá italská rapperka a umělkyně Myss Keta. Jsme z jejího příjezdu do Prahy nadšení a můžeme slíbit, že letošní Pride bude opět bohatou přehlídkou domácí i zahraniční queer hudební scény kurátorovanou skvělou dvojicí Jany Patočkové a Šimona Holého,“ prozrazuje Veronika Dočkalová. 

Na Letné se z účastnického hlediska chystá jedna zásadní novinka – zavedení doporučeného vstupného. „Celých třináct let jsme bohatý sobotní program nabízeli všem zdarma. Nyní přišel okamžik, kdy bychom rádi udělali krok k větší finanční nezávislosti festivalu. Jeho rozpočet totiž z velké části závisí na partnerech a grantech, které mají nejisté výsledky a přesně určují, jak musí být peníze použity. Přímé finanční zapojení účastnictva nám přinese větší nezávislost a umožní nám bez zásadních kompromisů tvořit festival, který je opravdu odrazem potřeb a přání našeho návštěvnictva,“ vysvětluje Kamila Fröhlichová. Vstupné je doporučené ve výši 100 / 300 / 500 Kč.

Novinky v programu i službách pro návštěvnictvo

Z dalších novinek je nutné zmínit výstavu současného umění Caution Hot, kterou pro festival připravila dvojice kurátorů Matěj Forejt a Pavel Liška se záměrem propojit návštěvnictvo Prague Pride a publikum výtvarného umění.

Svá díla představí osm uměleckých osobností, od začínajících tvůrců po etablovaná jména oceněná Cenou Jindřicha Chalupeckého: Michal Durda, Jan Duryna, Barbora Kleinhamplová, Marie Lukáčová, Jan Matýsek, Ezra Šimek, Marek Ther a Jaro Varga. Jedná se o umělectvo různých identit, jehož různorodé přístupy, média i náměty prezentované na výstavě spojuje ústřední téma rodinných kořenů, domova, sebepřijetí a formování osobní identity.

Festivalový program bude zveřejněn na webu festival.praguepride.cz začátkem července. Návštěvnictvo bude mít zdarma k dispozici také tištěnou mapu s vyznačením festivalových míst, trasy průvodu i doporučených podniků.