Luskouní mládě přibývá na váze
Samička luskouna krátkoocasého díky dokrmování přibývá na váze každým dnem. Foto Miroslav Bobek/Zoo Praha

Luskouní mládě přibývá na váze

15. února 2023 17:17
Autor: Alo
Mládě luskouna krátkoocasého narozené v Zoo Praha přibývá na váze. Chovatelé se po konzultaci s Taipei Zoo uchýlili k dokrmování poté, co se potvrdilo, že samice Run Hou Tang nemá dostatek mateřského mléka. Malá samička náhradní stravu ochotně přijímá, a tak nyní první v Evropě narozený luskoun přibírá každým dnem.

„Dvanáct dní stará luskounice nám dělá radost hlavně tím, jak je houževnatá. Úžasná je i mateřská péče Run Hou Tang. Malou si přikládá na břicho a pokud se od ní jen trochu vzdálí, hned se vzbudí a žene ji zpátky do teplého hnízda,“ říká chovatel David Vala. Ten kromě pravidelných krmení a vážení sleduje dění v hnízdě prakticky nepřetržitě na kamerách. „Jsme velmi opatrně optimističtí, ale zdaleka ještě není vyhráno. Pečlivý monitoring a konzultace s kolegy z Tchaj-wanu jsou na denním pořádku.“

Samička luskouna se v Zoo Praha narodila 2. února v brzkých ranních hodinách. Jde o vůbec první mládě těchto vysoce ohrožených savců v Evropě. I nadále je proto expozice luskounů v pavilonu Indonéská džungle v klidovém režimu. O možnosti vidět mládě bude zoo průběžně informovat.