Mezi pražskými bezdomovci se šíří panika kvůli nebezpečnému zabijákovi!
Ilustrační foto: archiv

Mezi pražskými bezdomovci se šíří panika kvůli nebezpečnému zabijákovi!

29. října 2014 15:40
Autor: Redakce
Mediální informace o smrtelné nákaze Ebole vzbuzují obavy mezi pražskými bezdomovci. V sychravém a chladném počasí se totiž vyskytují u lidí bez přístřeší virózy často spojené se zvýšenou teplotou či horečkou, které jsou projevem i nebezpečného onemocnění Ebolou.

Nemocní bezdomovci z tohoto důvodu stále častěji vyhledávají pomoc ve zdravotních ošetřovnách v rámci činnosti terénních programů nebo na lodi Hermes, aby se ujistili, že se nenakazili Ebolou.

„Ukazuje se, že lidé bez přístřeší vnímají tento problém daleko více než zbytek společnosti a kvůli nedostatku informací o zákeřné nemoci to u nich vzbuzuje velké obavy. Naši pracovníci jim nejen poskytují ošetřovatelskou péči v rámci jejich virového onemocnění, ale zároveň jim vysvětlují projevy onemocnění Ebolou či případnou prevenci,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján s tím, že klienti jsou uklidňováni i tím, že v České republice zatím nebyl hlášen výskyt tohoto onemocnění.

V tomto ročním období trpí bezdomovci zejména nachlazením, rýmou a virózou. „Tyto onemocnění tvoří asi 70 procent případů, se kterými se na naše zdravotní sestry v ošetřovnách nemocní obracejí,“ upřesnila zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha Ludmila Tomešová.

Kvůli obavám z onemocnění Ebolou pražští bezdomovci v daleko větší míře vyhledávají odbornou pomoc. „Tím se nám daří s nemocnými lépe spolupracovat a umožnit jim se léčit. Klientům jsou poskytovány běžně dostupné léky, v případě zvýšených teplot je jim zajištěno i na dobu nezbytně nutnou ubytování s potřebnou péčí v Azylovém domě s ošetřovatelskou službou. Včasnou a účelnou péčí se daří i předcházet rozšiřování jejich onemocnění nejen mezi lidmi bez přístřeší, ale i chránit ostatní Pražany,“ dodala Ludmila Tomešová.

V současné době je poskytována zdravotní pomoc lidem bez přístřeší terénními pracovníky, na lodi Hermes a v azylovém domě ve Skloněné ulici. „Kromě běžných nemocí spojených s tímto ročním obdobím jsme u klientů neznamenali žádné vážnější onemocnění,“ doplnila Tomešová.