MHD v Praze se zastaví, hrozí nálety. S pohonnými hmotami je to také bída
Tramvaj s česko-německou orientací. Foto: archiv DPP

MHD v Praze se zastaví, hrozí nálety. S pohonnými hmotami je to také bída

2. září 2014 10:22
Autor: Redakce
Milovníci dopravní historie mohou až do poloviny listopadu navštívit o víkendech a státních svátcích výstavu dobových fotografií a dokumentů věnovaných městské hromadné dopravě a také životu v Praze v období 2. světové války. Expozice se jmenuje Pražská MHD za Protektorátu Čechy a Morava. První příležitost budou mít 6. a 7. září.

„Cestující byli v protektorátním období omezeni řadou válečných opatření. Veřejnou dopravu ovlivňoval značný nedostatek pohonných hmot, jízda vpravo nebo letecké poplachy. Byly také zavedeny velmi tvrdé podmínky pro přepravu obyvatel s židovským původem. Prostřednictvím výstavy přinášíme pohled do historie, který věrně popisuje těžké období českých dějin,“ uvedl Pavel Fojtík, vedoucí archivu pražského dopravního podniku.

Pro návštěvníky výstavy je připravena série dobových fotografií a dokumentů rozdělených do šesti tematických bloků (Jezdíme vpravo, Jakoby normální život, Cestování přece jen nebylo tak snadné, Nerealizované válečné sny, Tramvajáci bojující a Pražská doprava znovu zahajuje provoz).

Budou se tak moci seznámit s okolnostmi zavedení jízdy vpravo a jejími dopady, které byly pro tehdejší Elektrické podniky hl. m. Prahy velmi tíživé. Běžný cestující si musel zvyknout i na nové jízdenky nebo zavedení německých pojmů k tradičním názvům zastávek.

Výstava se také v jednom z tematických celků věnuje dopadům války na provoz MHD, který byl přerušován leteckými poplachy, a ovlivňoval jej také nedostatek pohonných hmot.

Celkem je pro veřejnost připraveno dvanáct panelů, na kterých je na devadesát dobových fotografií a dokumentů. Autentičnost doby dotváří sestřih zvukových nahrávek Českého rozhlasu z let 1939 až 1945, do kterých se návštěvníci mohou zaposlouchat.

Veřejnost může expozici vidět od prvního zářijového víkendu ve střešovickém Muzeu MHD. Muzeum otevírá své brány návštěvníkům každou sobotu, neděli a státní svátek vždy od 9 do 17 hodin. Muzeum je letos otevřeno do 17. listopadu včetně, potom se znovu otevře na přelomu března a dubna. Výstava Pražská MHD za Protektorátu Čechy a Morava potrvá do konce května.