Na Prahu se valí jehovisté, zaplní O2 arenu
Mladé jehovistky. Foto: Svědkové Jehovovi

Na Prahu se valí jehovisté, zaplní O2 arenu

2. července 2024 06:37
Autor: red
Svědkové Jehovovi budou v pražské O2 aréně pořádat od 5. do 7. července mimořádný sjezd s odhadovanou účastí kolem 15 000 lidí, včetně zhruba 3 000 delegátů ze zahraničí. Je to jejich největší setkání v Česku za řadu let.   

Sjezd má téma „Oznamuj dobrou zprávu“ a podle odhadů se ho zúčastní přes 15 000 lidí, včetně 3 000 návštěvníků ze zahraničí.

Na sjezd přijedou mimo jiné hosté z Belgie, Finska, Jižní Koreje, Moldavska, Nizozemska, Peru, USA a Ukrajiny. Pozvání platí nejen pro svědky Jehovovy, ale také pro širokou veřejnost. Vstup je zdarma.

„Na sjezdu se bude hodně mluvit o naší nejtypičtější činnosti, což je oznamování dobré zprávy z Bible,“ vysvětluje Jan Škoula, regionální mluvčí svědků Jehovových. „Řada lidí nás potkává u stojanů s našimi publikacemi, občas na ně někdo ze svědků zazvoní nebo je osloví na ulici. Někteří ale netuší, proč to vlastně děláme. Důvodem je, že máme druhé rádi a jsme přesvědčení, že dobrá zpráva jim může zlepšit život.“

Praha je jedním ze 14 měst v různých částech světa, kde se bude letos mimořádný sjezd svědků Jehovových konat.

„Děláme všechno pro to, aby náš sjezd měl na Pražany i turisty co nejmenší dopad a aby co nejméně zatížil životní prostředí,“ říká Stefano Salis, člen organizačního výboru sjezdu. „Budeme proto maximálně využívat pražskou hromadnou dopravu. Na dny sjezdu, kdy bude pohyb účastníků největší, jsme domluvili posílení spojů. S každou skupinou zahraničních delegátů budou navíc cestovat nejméně dva dobrovolníci, kteří jim pomohou se zorientovat.“

Celkem se na přípravě sjezdu a doprovodného programu pro zahraniční delegáty podílí přibližně 6 000 dobrovolníků a dobrovolnic – hlavně z Česka, ale také ze Slovenska a z Německa.

Víc než stoletá historie

Svědkové Jehovovi (dříve badatelé Bible) působí na našem území od roku 1907. Jejich hlavní časopis Strážná věž vychází v češtině od roku 1923.

První sjezdy se v Československu konaly už ve 20. letech minulého století a v roce 1932 proběhl i sjezd s mezinárodní účastí. Za komunistického režimu byla činnost svědků Jehovových pod zákazem, takže se sjezdy konat nemohly. Už v roce 1991 ale svědkové uspořádali na pražském Strahovském stadionu sjezd, kterého se zúčastnilo přes 74 000 lidí.