Na starém libockém hřbitově je obnovený a vysvěcený kříž
Kovový kříž s trpícím Kristem postupně vrůstá do kmene stoletého javoru. Foto: Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy

Na starém libockém hřbitově je obnovený a vysvěcený kříž

12. dubna 2024 09:12
Autor: Alo
Bývalý libocký hřbitov, kolemjdoucím ukryté místo mezi oborou Hvězda a Libockou ulicí, nyní s obnoveným křížem. Mohl by se stát místem posledních rozloučení. Toto trochu utajené místo najdete mezi oborou Hvězda a Libockou ulicí na konci úzké, strmé dlážděné cesty mezi dvěma domy.

libocky-kriz O hřbitově, který byl zrušen už v roce 1902 a dnes je památkově chráněným územím, jste možná nikdy neslyšeli, zato jeden z jeho detailů je oblíbeným námětem znalejších pražských fotografů — kovový kříž s trpícím Kristem, který postupně vrůstá do kmene sousedícího stoletého javoru.

Dnes je hřbitov malebným a nevyužitým koutem města, o který pečuje radnice Prahy 6 a několik spolků. Prostoru vévodí obnovený centrální kříž na kamenné podestě, pár zachovalých náhrobních kamenů čeká na své finální umístění v malé márnici. Stín i v parném létě poskytnou vzrostlé stromy, hluk z rušné Libocké ulice sem díky hradbě domů nezaléhá.

Na hřbitově už se pohřbívat nikdy nebude, ale je to místo, které by se v budoucnu mohlo nabízet pro konání posledních rozloučení.