Na vrchu Kapitol je nová, růžově kvetoucí alej. Praha 4 pro ni hledá jméno

15. prosince 2021 21:11
Autor: TZ, red
Praha 4 v uplynulých dnech vysadila na vrchu Kapitol v Michli do starého ovocného sadu celkem 55 nových ovocných stromů. V souladu s klimatickou politikou města došlo k dosazení dožívajícího historického sadu tradičními druhy peckovin a malvic, ale i k výsadbě zcela nové reprezentativní aleje napříč svahem z 23 exemplářů sytě růžově kvetoucích třešních chloupkatých – varieta Accolade.

„Ta by se měla brzy stát zdaleka viditelným krajinným prvkem, a to nejen na jaře, ale kvůli sytě červeným listům i na podzim,“ říká k nové aleji Tomáš Hrdinka (ANO 2011), radní pro životní prostředí a místní Agendu 21, který její vznik na tomto reprezentativním místě inicioval, a ke které se dokonce vyjadřovali i památkáři.

Pro Prahu 4 jde již o několikátou takto významnou výsadbu ovocných dřevin v posledních dvou letech. Loni byla například dosazena Třešňovka na Spořilově, letos pak Třešňovka v Braníku. Ta si stejně jako v jiných případech v souvislosti s výsadbou požádala o grantovou podporu z Národního programu životní prostředí, byť tato investici kryje jen z menší části.

„Rád bych v souvislosti s výsadbou vyzval obyvatele Prahy 4, aby se s námi podělili o nápady, jak novou alej pojmenovat. Naším záměrem je dostat tuto alej i do běžných map. Své návrhy můžete radnici sdělit ideálně prostřednictvím platformy PinCity,“ doplnil radní Hrdinka.