Naháči v centru! Aktivisté se přilepili k oknům pobočky módního řetězce
Nazí aktivisté protestují za výlohou obchodu. Foto: ERČR

Naháči v centru! Aktivisté se přilepili k oknům pobočky módního řetězce

27. září 2020 08:18
Autor: Jan Puci
V sobotu 26. září překvapili aktivistky a aktivisté z české pobočky hnutí Extinction Rebellion (Rebélie proti vyhynutí) demonstrací proti nespravedlnosti v globalizovaném rychloobrátkovém oděvním průmyslu.

Čtyři rebelové se přilepili zevnitř na okna prodejny Zara v ulici na Příkopě v centru Prahy. Jediné, co zakrývalo odhalená těla přilepených aktivistů, byly nápisy „Nebudeme nosit nespravedlnost, radši budem nazí“ a „Rychlá móda zabíjí, radši budem nazí“.

Ostatní rebelové protestovali před obchodem a drželi cedule, na kterých byly napsané nápisy o tomto odvětví.

„Rychlá móda je druhé nejvíce znečišťující průmyslové odvětví na světě, zodpovědné za deset procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Tento obchodní model podporuje obchod s ropou a zkázu životního prostředí,“ komentoval akci jeden z přilepených rebelů.

Hnutí Extinction Rebellion tvrdí, že jejich přímé akce v době pandemie jsou zdůvodněné faktem, že klimatická a ekologická krize představuje daleko vážnější hrozbu pro budoucnost lidstva než pandemie onemconění covid-19..

„Přestože se protest odehrává v Zaře, akce míří na všechny obchodníky s rychlou módou. Vybrali jsme si ulici Na Příkopě, protože je nechvalně známá kvůli množství luxusních značek a kvůli obchodům s rychlou módou. Nakupující v této ulici by měli zhodnotit své spotřební návyky, protože mají škodlivý dopad na naši společnou planetu a na méně privilegované komunit,“ prohlásil další rebel.

„Myslím si, že lidé u moci si uvědomují klimatickou a ekologickou krizi. Jen jsou moc chamtiví nebo líní s tím něco udělat. Tohle chování nás bude stát nepředstavitelnou cenu. Chceme strukturální změny v naší společnosti, ne jen kosmetická řešení zakrývající problém,“ dodala jiná akvitiska.

Tato akce je součástí protestů s názvem Velká rebélie 2020, kterou pořádá česká odnož celosvětového hnutí Extinction Rebellion během 29. září až 2. října 2020. Konkretně se bude jednat o několik akcí, včetně blokád statních institucí. Akce podle organizátorů vyzývají a povzbuzují vládu, aby okamžitě uvedla do pohybu řešení klimatické krize

Extinction Rebellion je mezinárodní ekosociální hnutí, které vzniklo v roce 2018. Jeho cílem je prostřednictvím občanské neposlušnosti a nenásilného odporu přimět vlády k účinným opatřením proti rapidnímu oteplování planety.

Hnutí má tři hlavní požadavky – vyhlásit stav klimatické nouze, dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2025 a svolat občanské shromáždění za účelem navržení kroků pro řešení klimatické krize.