Návrat fetišismu nezastavíš – Zlatý voči se vrací
Filmový festival studentů teorie audiovize se koná 16. a 17. května. Foto: zlatyvoci.cz

Návrat fetišismu nezastavíš – Zlatý voči se vrací

16. května 2018 06:58
Mezinárodní filmový festival studentů teorie audiovize se uskuteční 16. a 17. května v kavárně Zázemí v centru Prahy, kde bude představena nejnovější sklizeň filmovědeckého režisérského umu. Bez obalu, bez zábran, bez ostychu. Na plátno i mimo něj se v letošním roce navrátí FETIŠ. 

Filmy
Filmový program je sestaven z audiovizuálních jednohubek (do maximální stopáže příjemných 20 minut) z univerzit z celého světa. Snímky jsou obskurní, zábavné, divné, šokující, neuchopitelné, mnohdy nepochopitelné, zneklidňující, fascinující. V odborné porotě, která vybere ty nejvýraznější počiny, zasedne filmový historik David Čeněk, režisér Olmo Omerzu, filmová teoretička a kurátorka Andrea Slováková, filmová kritička a studentka filmové vědy Anna Krejčířová.

Debaty
Odborná část (ne)filmového programu přinese dvě odborné debaty, v nichž se propojí teoretický pohled s pohledem praktickým. První diskuze pod vedením Petra Fischera, novinář a šéfredaktor stanice Českého rozhlasu – Vltava, se zaměří na pozici filmových ocenění v současném audiovizuálním průmyslu. O svůj pohled se podělí producentka Kamila Dohnalová, kulturní redaktor Vojtěch Rynda a režisér Michal Hogenauer.

Druhá debata se pod vedením Ondřeje Trhoně pokusí o reflexi počítačových her v českém prostředí. Počítačové hry se staly součástí audiovizuální kultury, jsou tedy nedílnou součástí našich životů, ačkoliv se nemusíme považovat za hráče. Herní studia pronikají z periferie akademického diskurzu do centra pozornosti. Pozvání do debaty přijali teoretička a autorka knihy Umění počítačových her Mgr. Helena Bendová, Mgr. Silvestr Buček, zakladatel spolku MU Game Studies, cinematic director Martin Klekner, který spolupracoval na české hře Kingdom Come: Deliverance.

Křest knihy
Součástí letošního ročníku Zlatých vočí, příhodně věnovaného tématu FETIŠ, bude slavnostní uvedení knihy Jiřího Angera – Afekt, výraz, performance: Proměny melodramatického excesu v kinematografii těla. Kniha usiluje o dialog mezi afektivním obratem v humanitních vědách a filmovou teorií, jakož i mezi melodramatickým (nad)žánrem a experimentálním filmem. A jestliže je melodramatický exces pověstný fetišizací utrpení a ohromující vášně, tato kniha ukazuje, jak se z fetiše může stát osvobozující performance. Publikaci uvede autor, filmový teoretik a publicista Jiří Anger, spolu se speciálním hostem prof. Josefem Vojvodíkem, pro nějž jsou tělesnost a patos v umění hlavní výzkumnou náplní.

Hudba
Ve večeních hodinách dostane prostor kapela Cold Cold Nights a Šašeman kvintet. Nebude chybět ani milovaný DJ Deleuze.

Akci pořádají studenti Filmové vědy Univerzity Karlovy v Praze a program je otevřen široké veřejnosti a je zcela zdarma.
 
Více informací naleznete na: www.zlatyvoci.cz, www.facebok.com/zlatyvoci