Nejlepší hendikepovaní sportovci dostali ocenění
Slavnostní ocenění se konalo v Rezidenci primátora hl. m. Prahy. Foto: MHMP

Nejlepší hendikepovaní sportovci dostali ocenění

11. února 2020 12:58
Autor: TZ, red
Zpěváci Janek Ledecký a Ivan Hlas spolu s primátorem hlavního města Prahy Zdeňkem Hřibem včera předali ocenění za výsledky na tuzemském i mezinárodním soutěžním poli desítce nejlepších hendikepovaným sportovců Českého svazu tělesně postižených sportovců. Slavnostní ocenění se konalo v Rezidenci primátora hl. m. Prahy.   

Mezi oceněnými samozřejmě nechyběl jediný zlatý paralympionik z Ria 2016 – plavec Arnošt Petrášek. Dále pak stolní tenista Jiří Suchánek (bronzový z PH v Riu) či atlet Martin Zach. Nejen ti se až do konce května 2020 budou snažit o získání nominace na paralympijské hry v Tokiu (25. 8. až 6. 9. 2020).

Skladatel a hudebník Ivan Hlas se ocenění nejlepších sportovců ČSTPS ujal už podruhé: „S nadšením jsem opět přijal pozvání na vyhlášení nejlepších sportovců s hendikepem a jsem rád, že se tak můžu podílet na tvoření tradice. Je to podle mě opravdu vrchol – vidět sportovce, kteří se v podobné situaci vzepnou, a navíc dosahují takových výsledků.“

Podpořit nejen paralympijské naděje, ale všechny sportovce, se rozhodl Janek Ledecký, jemuž je nejbližší ze sportů ragby, protože se mu věnoval na studiu práv: „Mám vyřídit také od Ester, že pro nás jsou všichni ocenění absolutní superhrdinové, kteří v podstatě proráží cestu i dalším sportovcům s tělesným postižením. Považujeme za důležité, aby veřejnost viděla nejen takzvaně zdravé sportovce, ale zejména ty, kteří do toho jdou i přes nepřízeň osudu vlastně na plný pecky. Víme dobře, co sport obnáší pro ty, kteří nejsou žádným způsobem fyzicky limitovaní, proto před všemi smekáme.“

Rok 2019 se nesl ve znamení plnění kvalifikačních kvót na paralympijské hry v Tokiu, které se budou konat od 25. srpna do 6. září 2020 a plynule navážou na ostře sledovanou olympiádu. Nominace vyvrcholí v červnu 2020 vyhlášením jmenné soupisky Českým paralympijským výborem. Sportovci ČSTPS mají největší šance na reprezentaci v para plavání, atletice, stolním tenisu vozíčkářů a lukostřelbě.

„Jsme rádi, že se nám podařilo obnovit tradici oceňování nejlepších sportovců našeho Svazu. Z těch, které jsme tu dnes viděli, má pět z nich šanci splnit – nebo již splnilo – kvalifikační kritéria pro paralympijské hry v Tokiu, které proběhnou na přelomu srpna a září. Za spolupráci děkujeme zejména primátorovi Zdeňku Hřibovi, díky kterému se TOP TEN může konat,“ uvedla na závěr Radka Kučírková, předsedkyně Českého svazu tělesně postižených sportovců.