Nejlepší vesmír v Evropě: pražské planetárium se vytáhlo
Pražské planetárium. Foto: Oskar Exner / Wikimedia Commons

Nejlepší vesmír v Evropě: pražské planetárium se vytáhlo

30. července 2014 23:28
Autor: Redakce
Nejlepší hvězdnou oblohu v České republice vytvořenou digitální technologií nabídne svým návštěvníkům Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy. Umožní to zahájená modernizace její stávající projekce na nový takzvaný 8K systém.

Modernizace digitálního projekčního systému bude probíhat až do 10. září. Po jejím dokončení bude pražské planetárium disponovat vůbec největším rozlišením obrazu v Evropě.

Instalováním systému s třikrát vyšším rozlišením a čtyřikrát vyšším jasem současně planetárium rozšíří svou sbírku nej…K ní se v současnosti řadí například největší počet planetárií v Evropě v jedné budově nebo promítání na jednu z největších kopulí na světě.

Technologie 8K je nejčastěji popisována jako systém s natolik vysokým rozlišením, že jej lidské oko není již schopno zachytit a v důsledku toho má divák dojem, že sleduje již zcela realistický obraz. Běžnému spotřebnímu využití však dosud kromě vysoké ceny brání také skutečnost, že pro takto extrémní rozlišení dosud neexistuje odpovídající obsahová či vysílací náplň.