Největší dar. Na Valašsku se točí nová česká pohádka
Jiří Dvořák v roli boha zla. Foto: Pohádka Největší dar /3X/

Největší dar. Na Valašsku se točí nová česká pohádka

29. července 2019 08:57
Boleslav Polívka, Chantal Poullain, Anna Polívková, Petr Čtvrtníček, Martin Stránský, Radim Fiala nebo Jiří Dvořák – to jsou herci, kteří se objeví v právě natáčené pohádce Největší dar. Podle režisérky Marty Santovjákové Gerlíkové se jedná o vůbec první pohádku v produkci Valachů. 

bolek-polivka První klapka odstartovala natáčení nové české pohádky koncem února. K natáčení si filmaři vybrali z velké části prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Štáb v průběhu letošního roku vyrazí natáčet také na Radhošť nebo k památnému dubu do Kozlovic. Dokončení pohádky je v plánu koncem letošního roku.

Nový pohádkový příběh představí filmaři na Zlín Film Festivalu 2020 a do kin na něj budou moci diváci vyrazit před příštími Vánoci.

„Největší dar je tak trochu jiná pohádka. Nezachraňujeme v ní ani princeznu, ani království, nýbrž úrodu a celkovou situaci na vesnici po zásahu zlé bohyně zimy Moreny (Zuzana Slavíková). Ta spřádá plány na svou věčnou vládu s bohem zla Černobogem (Jiří Dvořák). I když se může zdát, že příběh bude dramatický, můžeme divákovi slíbit mnoho zábavy, ponaučení, lásky a úsměvu. Do boje se zlou Morenou se dostane mladá hrdinka Jaruška (Veronika Valíčková), která má něco moc cenného, co Morenu zlobí a kazí jí její plány. Ta chce lstí tuto cennost od Jarušky získat. Na pomoc přispěchají další bohové a bohyně. S nejvyšším bohem Svarožicem (Boleslav Polívka) pak udělají vše proto, aby byl řád vesmíru zachován,“ popsala Marta Santovjáková Gerlíková, jedna z režisérek pohádky Největší dar.

chantal-poullain Vedle napínavého příběhu plného zajímavých zvratů se mohou diváci těšit i na řadu známých hereckých osobností. „Například po slavném Andělu páně se Jiří Dvořák poprvé objeví v další pohádce v jedné z hlavních rolí boha zla Černoboga. A vůbec poprvé se Chantal, Bolek a Anna Polívkovi společně objeví v jednom pohádkovém příběhu,“ doplnila Daria Hrubá, druhá z režisérek.

Pohádka bude plná kouzel, speciálních efektů i náročných scén. Hotová je už i jedna z klíčových scén pohádky – slavnost bohů, která se natáčela začátkem července nedaleko Valašského Meziříčí. Vedle hereckých osobností se v náročné scéně objeví i několik neherců – takřka přímo z operačního sálu si na natáčení odskočil i světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka v roli boha Gemini.

„Louka v kopcích nad Valašským Meziříčím, kde se natáčelo, skýtala nádherný výhled do valašské krajiny a nebyla ani nouze o netradiční zážitky -  jeden z kolegů bohů měl na natáčení ochočeného havrana, který mu seděl na rameni a který mě fascinoval. Jakmile se natáčení rozeběhlo, celý filmařský i herecký tým v čele s režisérkou a Bolkem Polívkou šlapal jako hodinky. Byla to osvěžující změna být na jeden den místo chirurga bohem,“ líčil s úsměvem zážitky z natáčení Pavel Stodůlka.