Nešťastník skočil z Palackého mostu, do záchrany se zapojili i lidé z náplavky
Palackého most. Foto: archiv

Nešťastník skočil z Palackého mostu, do záchrany se zapojili i lidé z náplavky

13. prosince 2023 17:40
Autor: Alo
Pražští policisté minulý týden zachránili z Vltavy muže, který se pokusil spáchat sebevraždu skokem z Palackého mostu. Využili k tomu záchranářský házecí vak, pomohli jim také přihlížející lidé včetně posádky lodi kotvící na náplavce. Vysílený a promrzlý muž vyvázl bez vážnějších následků, skončil v psychiatrické léčebně. Informoval o tom mluvčí Richard Hrdina.

Minulý čtvrtek, krátce po druhé hodině odpolední, přijal operační důstojník na lince 158 oznámí, dle kterého muž skočil z Palackého mostu do Vltavy a z posledních sil se drží mostního pilíře.

„Na místo ihned vyjely všechny hlídky v dosahu a jako první byli na místě policisté z pohotovostní motorizované jednotky. Ihned po jejich příjezdu je svědci události navedli k místu, odkud mohli nešťastnému muži poskytnout potřebnou pomoc,“ sdělil Hrdna.

Ze zakotvené lodi, i přes stále velkou vzdálenost, odhodil policista prvním pokusem záchranný vak tak přesně, že se ho tonoucí okamžitě chytil a on ho mohl bezpečně přitáhnout k lodi.

Vzhledem k tomu, že paluba byla velmi vysoko, nebylo tak možné muže bezpečně vyzvednout nahoru. Při celé záchranné akci jim pomáhala celá řada přihlížejících, včetně posádky lodi, která tonoucímu hodila záchranný kruh, díky kterému muže následně společnými silami přitáhli ke břehu.

Vysíleného a promrzlého muže ihned zabalili do izothermické fólie a následně jej předali záchranné službě k dalšímu ošetření. Ta ho převezla do nemocnice na vyšetření a poté do psychiatrické léčebny, jelikož se ukázalo, že tímto činem chtěl muž skoncovat se životem. 

Jednalo se o několikáté využití záchranného házecího vaku, jehož použití hlídky neustále trénují a díky tomu muže vytáhli z vody velmi rychle a nestihlo dojít k žádným vážnějším následkům. 

„Tímto také chceme poděkovat všem přihlížejícím, kteří se na záchraně aktivně podíleli a poskytli policistům potřebnou součinnost,“ dodal Hrdina.