Obchodní centrum Šestka ozdobí svými díly Pasta Oner
Foto: OC Šestka

Obchodní centrum Šestka ozdobí svými díly Pasta Oner

24. března 2023 11:05
Autor: Alo
Návštěvu obchodního centra Šestka je opět možné proměnit v kulturní zážitek. Až do května budou ve SKY GALLERY ŠESTKA ke zhlédnutí díla Pasty Onera, jednoho z nejoceňovanějších a nejpopulárnějších umělců posledních let.

Obchodní centrum, které se nachází nedaleko pražského Letiště Václava Havla, pravidelně poskytuje své prostory pro expozice známých i začínajících umělců. Tentokrát mají návštěvníci možnost prohlédnout si díla jednoho z nejvýraznějších současných umělců české vizuální scény – až do konce května budou přímo na ochozech mezi obchody vystavena díla Pasty Onera.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout pětici pop-artových děl, která reprezentují tvorbu tohoto umělce v letech 2015 až 2019.

„V tomto období došlo k zásadní proměně v mé tvorbě – místo akrylových barev jsem začal více používat techniku olejomalby, která umožňuje realističtější ztvárnění námětu,“ říká k vystaveným dílům Pasta Oner. „Pokud jde o samotné náměty, tak jsem v té době využíval až sakrální motivy, které jsem kombinoval se současnou estetikou. Když se pak podíváte na výsledek, najdete v něm kombinaci starého a nového. Nejlépe to ilustruje dílo The Sacrifice of Isaace I.“

Ve SKY GALLERY ŠESTKA jsou vystavena mimo jiné také díla, která byla v minulosti součástí velmi navštěvovaných výstav v Galerii Mánes nebo Museu Kampa. „Například dílo Beer bylo součástí zajímavé výstavy, kde moje práce stály vedle děl Alfonse Muchy, který ve své době tvořil také komerční plakáty. Já sice komerční prvky zařazuji výhradně v rámci volné tvorby, ale i tak je určitá díla možné porovnávat,“ říká k vystaveným malbám Pasta.

Pasta Oner, vlastním jménem Zdeněk Řanda se řadí k nejvýraznějším současným popartovým umělcům, v minulosti patřil mezi průkopníky českého graffiti a street artu. Realizoval desítky úspěšných výstav nejev v Česku, ale také v Číně, Brazílii, Peru či Rusku.

Svým charakteristickým, neodsuzujícím způsobem reflektuje soudobou společnost. Jeho obrazy a objekty nacházejí náměty nejen z inklinace západní společnosti k třpytivým objektům sdílené touhy, ale vydávají se také po stopách různých forem spirituální transcendence či vnitřních zákoutí víry. Středobodem Pastovy tvorby je akrylová malba a vytváření závěsných obrazů, stejně tak jako navrhování prostorových objektů, plastik, instalací, grafických listů a netradičních inovativních technik.