Odběrová místa: Na toaletu a občerstvení až po pěti hodinách v ochranném obleku
Odběrové místo. Foto: Lada Ferkálová

Odběrová místa: Na toaletu a občerstvení až po pěti hodinách v ochranném obleku

24. března 2020 21:51
Napříč celou republikou – v areálech nemocnic, v uzavřených oblastech či v sanitkách speciálních odběrových týmů – tady všude potkáte vedle civilních zdravotníků i armádní lékaře.

Pracují například v odběrovém místě Ústřední vojenské nemocnice nebo Vojenské nemocnice Olomouc, jsou součástí mobilního odběrového týmu, který působí v uzavřené litovelské oblasti, nebo odběrového místa, které je zde pro občany vybudováno.

Oproti relativně poklidné situaci v uzavřené oblasti Litovle a Uničova, kde se provádí testy v řádech desítek denně, jsou zdravotníci v Praze pod podstatně větším tlakem pacientů a zájemců o testování.

V odběrovém stanu ÚVN Praha bylo jen v pondělí provedeno více než 180 testů. Kromě indikovaných osob zde testují i samoplátce. Na tomto odběrovém místě pracují příslušníci Agentury vojenského zdravotnictví, vojenský personál z řad příslušníků ÚVN a jako dobrovolníci zde působí také civilní zaměstnanci ÚVN.

Například zdravotníci, kteří provádí odběry, pracují v ochranných oblecích 5 hodin a poté mají přestávku na toaletu a občerstvení. „Nálada na lodi je dobrá,“ říká s úsměvem praporčice Jitka Dušková.

„Jsme vojáci a jsme na podobné situace zvyklí. Lidi jsou ve většině případů slušní a chápaví, je z nich pochopitelně cítit nervozita a často je vidět, že jsou pod tlakem informací z médií,“ dodává praporčice Dušková. Na odběry zde chodí kromě indikovaných pacientů také třeba cizinci, ale výjimkou nejsou ani celé rodiny včetně malých dětí.

Autorkou textu je majorka Lada Ferkálová, Agentura vojenského zdravotnictví. Redakčně kráceno.