On na mě průkazem, já na něj pistolí. Anebo alespoň lopatou

18. ledna 2016 16:45
V sobotu, přibližně v osm hodin ráno, cestoval jednatřicetiletý muž autobusem MHD na Břevnov. Neměl u sebe označenou jízdenku, ani platný kupon. Přítomný revizor proto začal z jeho občanského průkazu opisovat potřebné údaje totožnosti. To se „černému“ pasažérovi nelíbilo, na revizora i jeho kolegu vytáhnul dvacet centimetrů dlouhý nůž.

K útoku nedošlo, nůž mu spadnul na zem. „Mezitím revizoři dopsali protokol, který jim muž bez problémů podepsal, oni mu vrátili občanku a odjeli pryč,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

To ale nebyl všemu konec. Potrestaný muž se nechtěl s nastalou situací smířit. Napadlo ho, že by se ti „zlí“ revizoři mohli ještě vrátit. Proto došel domů, ozbrojil se plynovou pistolí, vzal psa, a šel je vyhlížet na konečnou autobusu. A dočkal se.

„S namířenou pistolí přistoupil k revizorům ve chvíli, kdy vypisovali dalšímu neplatiči sankci, a požadoval po nich vydání zápisu o provedené kontrole. Při tom ale nečekal, zda mu revizoři vyhoví a jednomu z nich se opakovaně pokusil vystřelit, z přibližně třiceti centimetrové vzdálenosti, do obličeje,“ pokračoval Hulan.

Zbraň naštěstí selhala a k výstřelu nedošlo. Nicméně střelba nakonec ulicemi Břevnova zazněla. A to ve chvíli, kdy to ani sám útočník nečekal, a pistoli měl sklopenou k zemi.

V tu chvíli mu asi došlo, že s pistolí nebude až tak veliký „kamarád“, a proto odešel domů pro jinou, pro něj zřejmě přijatelnější zbraň, lopatu. S tou už ale stihl na revizory pouze zamávat zpoza plotu.

„V tu chvíli už totiž na místo přijížděli policisté, kteří muže zadrželi a předvedli na policejní služebnu. Ta mu vyšetřovatel, na základě všech zjištění, sdělil obvinění z trestného činu vydírání, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let,“ dodal policejní mluvčí Hulan.

Zároveň skončil obviněný v cele předběžného zadržení, kdy vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět k návrhu na uvalení vazby.