Opilý muž si chtěl jen odpočinout, náhle přestal dýchat
Záchrana opilého muže na Smíchově. Foto: MP Praha

Opilý muž si chtěl jen odpočinout, náhle přestal dýchat

18. prosince 2020 13:23
Autor: red
K lidem, kteří potřebují bezodkladnou první pomoc, se hlídky strážníků dostávají různě. Reagují na oznámení, pomáhají záchranářům v případech, kdy mohou být na místě rychleji, nebo se jim prostě „připletou“ do cesty při službě.

S krvácivým zraněním na nose ležel ve čtvrtek 19. prosince po 19. hodině muž na vyvýšeném zděném záhonu u autobusového nádraží Na Knížecí v Praze 5. Hlídka, která zde prováděla kontrolu, se ho optala, zda nepotřebuje pomoc.

Dvaatřicetiletý muž přiznal, že trošičku přebral a slíbil, že si jen pár minut odpočine a pak půjde domů. Ošetření krvácející rány odmítl. Hlídka potom odešla za dalšími povinnostmi. Za necelou půlhodinu vyrážela ale ke stejnému místu znovu. Podle oznamovatele zde měla ležet osoba pod vlivem alkoholu.

Strážníci okamžitě poznali muže, se kterým před chvílí mluvili. Ležel na zádech, téměř na stejném místě, na bolestivé podněty nereagoval, dech měl nepravidelný. Uložili ho do stabilizované polohy a čekali na posádku záchranné služby.

Dle pokynů operátorky měli sledovat jeho stav. Během čekání muž ale náhle přestal dýchat. Strážníci okamžitě zahájili nepřímou srdeční masáž a požádali kolegy v terénu o externí defibrilátor.

Ve stejnou chvíli dorazili záchranáři. Obě hlídky jim pak aktivně pomáhaly při oživování dotyčného. Záchranná služba muže následně převezla do nemocnice.