Optický klam na pražském letišti, terminál zdobí unikání portrét Havla
Patrik Proško při odhalení jeho instalace. Foto: IAM Illusion Art Museum Prague

Optický klam na pražském letišti, terminál zdobí unikání portrét Havla

27. října 2023 09:52
Autor: Alo
Na Letišti Václava Havla Praha byl ve středu odhalen unikátní portrét prvního prezidenta České republiky Václava Havla. Anamorfní instalace je složena z tisíců předmětů, které se dotýkají jeho života i odkazu a vypráví jeho životní příběh. Portrét je viditelný jen z určitého úhlu pohledu, po jeho opuštění se instalace mění v nesourodou skrumáž věcí. Autorem instalace je sochař Patrik Proško, který umělecké dílo vytvořil v rámci svého partnerství s IAM Illusion Art Museum Prague. To jej na pražské letiště bezplatně zapůjčilo.

„Díky lidem jako byl Václav Havel mám já dnes kvalitní život. Bylo mi 14, když přišla revoluce a měl jsem vše před sebou. Kdyby nepřišla, nemohli bychom pravděpodobně vybudovat ani naše muzeum, které tuto sochu financovalo, já bych pravděpodobně nemohl cestovat po celém světě a vytvářet mezinárodní projekty a možná bych ani nebyl umělec, protože pro něj je svoboda zásadní. Vše mělo velký vliv na můj život a já si dnes velmi vážím toho, co mám, a do čeho se vždy ze svých cest vracím,“ říká český umělec a autor sochy Patrik Proško, který se anamorfním instalacím věnuje dlouhodobě.

Jeho další práce, například anamorfní portréty Nikoly Tesly, Tomáše Bati a dvojportrét hudebních skladatelů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, jsou k vidění v IAM Illusion Art Museum Prague v pražské Melantrichově ulici. Stejně tak je tam k vidění přes 90 projektů, které Patrik Proško během svých cest ve třiceti zemích světa vytvořil.

„Pro naše muzeum vytváříme především portréty významných českých osobností, které zásadním a veskrze pozitivním způsobem ovlivnily vývoj naší země, a Václav Havel patří bezpochyby k těm nejdůležitějším. U většiny našich exponátů zároveň záleží na správném úhlu pohledu, stejně tak jako v životě,“ říká Proško. „Umístění sochy právě na letiště Václava Havla je symbolické, protože i jeho zásluhou dnes můžeme svobodně cestovat. Zároveň také máme možnost představit tuto významnou českou osobnost turistům z celého světa,“ pokračuje umělec

Tvorba anamorfního portrétu je jedna z nejnáročnějších sochařských technik a skládá se z několika fází. Nejprve je třeba důkladně nastudovat život a odkaz portrétovaného, aby mohl následně autor shromáždit tisíce objektů, které budou příběh dané osobnosti vyprávět.

„Celá socha stojí na autentických dokumentech z doby od 60. let až po 90. léta. Především jsem chtěl zdůraznit to, co Havel byl nejvíc – spisovatel a dramatik. Proto je tu hodně psacích strojů a psacích potřeb. A že to, co říkal, bylo pro revoluční změnu klíčové – proto instalace obsahuje i hodně klíčů, které jsem mu umístil také do úst. Jsou zde i artefakty, které jsou hodně známé, například přání k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi,“ představuje autor Patrik Proško použité materiály.

Instalace je ale tvořena i mnohem většími předměty, například radiátorem s kovovými pouty z dob komunismu, který má připomínat tvrdé výslechy STB, nebo hliníkový sud, tradiční symbol Havlova působení v pivovaru. Nechybí ani česká vlajka z pravého sametu jako odkaz na sametovou revoluci nebo Havlův osobní symbol – srdce. Celkem bylo pro anamorfní portrét využito přes 3000 autentických a dobových předmětů a dokumentů, které autor shromáždil mimo jiné ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Výborem dobré vůle – nadací Olgy Havlové, Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Nadací Charty 77, Divadlem Na zábradlí nebo přáteli a spolupracovníky Václava Havla, ale například i na základě veřejné výzvy na sociálních sítích.

Při samotné skladbě sochy musel autor poskládat objekty na scéně do zákrytu natolik přesně, aby z jednoho úhlu pohledu tvořily portrét dané osobnosti. Na zpodobnění Václava Havla pracoval Patrik Proško čtyři měsíce v kuse. „Anamorfní sochařství se mi líbí i z ekologického pohledu. Používám věci, které už na světě jsou a využívám jejich významů,“ dodává Patrik Proško.

„Na zpracování tématu osobnosti Václava Havla se mi líbí odkaz, který tady za svého života vybudoval a zanechal. Ten odkaz je však velmi křehký stejně tak, jako toto dílo. Není z bronzu, dá se zničit docela snadno. A ta křehkost vlastně potvrzuje jím vytvořené hodnoty jako je svoboda slova a základy demokracie,“ uzavírá Patrik Proško.

Portrét Václava Havla je k vidění v přízemí Terminálu 2 Letiště Václava Havla Praha, hned vedle instalace Forum Havlum. Na pražském letišti bude umístěn minimálně jeden rok. 

O IAM Illusion Art Museum Prague

První muzeum v České republice zaměřené na mapování a edukaci iluzivních výtvarných směrů napříč historií a časem. Instalace jsou zasazeny do umělecko-historického kontextu a pomocí optických klamů zobrazují především české historické události a významné české osobnosti. Muzeum také podporuje české umělce, se kterými na expozici spolupracuje.