Pacienti s roztroušenou sklerózou rozzářili zahradu, zasadili do ní slunečnice
Sázení slunečnic v Kateřinské zahradě. Foto: Petr Vreštiak

Pacienti s roztroušenou sklerózou rozzářili zahradu, zasadili do ní slunečnice

31. května 2024 11:37
Autor: Jan Puci
Desítky slunečnic ve čtvrtek zasadili pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) v Kateřinské zahradě v Praze. Upozornili tím na své onemocnění, kterým v Česku trpí přibližně 26 000 lidí. Akce Rozsviťme Českou republiku se konala u příležitosti Světového dne roztroušené sklerózy. Letos se zaměřila na důležitost včasné diagnostiky a dostupnost léčby pro všechny pacienty.

„Roztroušenou sklerózou ročně onemocní asi 700 až 800 lidí, denně si tak diagnózu vyslechnou dva až tři mladí lidé,“ přibližuje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci pořádá. „Snažíme se novým pacientům ukázat, že na svou nemoc nejsou sami. Květiny symbolizují naději – s tím, jak se neustále vyvíjí léčba a pacienti ji dostávají dříve, se lidem otevírají dveře k lepší budoucnosti,“ vysvětluje význam sázení slunečnic.

Pacienty s RS mohou lidé podpořit i na dálku v rámci projektu Kytka pro zdraví, který NF IMPULS spustil v loňském roce. „Každá zakoupená slunečnice představuje 15 minut psychoterapie nebo fyzioterapie pro nemocného s roztroušenou sklerózou. Přestože je to velmi důležitá součást léčby, tak si ji pacienti často nemohou dovolit – my jim chceme tímto způsobem zprostředkovat pomoc,“ dodává Kateřina Bémová. Více o projektu zájemci najdou na webu kytkaprozdravi.cz.

Letošní 8. ročník Rozsviťme Českou republiku doplnila řada odborných přednášek na téma včasné diagnostiky. Lidé se dozvěděli také o nových metodách rehabilitace a možnostech léčby. RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa.

Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice Epsteina-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D.