Památník Ferdinanda Peroutky bude stát v parku Portheimka
Památník bude stát v parku Portheimka. Foto: archiv

Památník Ferdinanda Peroutky bude stát v parku Portheimka

12. září 2021 20:42
Autor: TZ, red
Pražští zastupitelé schválili poskytnutí neinvestiční dotace Praze 5 na realizaci výtvarné soutěže na památník Ferdinanda Peroutky v parku Portheimka. Investice je ve výši 479 644 korun. Soutěž by měla být ještě letos, s realizací díla se počítá příští rok.

Záměr realizovat umělecké dílo, které by připomínalo osobnost spisovatele a publicisty, byl chválen vedením Prahy 5 loni na podzim. Již dříve zastupitelé městské části schválili udělení čestného občanství Peroutkovi.

Na domě v Matoušově ulici, která s Portheimkou sousedí, je pamětní deska. Peroutka zde žil před deportací do koncentračního tábora. Na Malvazinkách je Peroutkova ulice.

Hlavním městem poskytnutá dotace by měla pokrýt přípravu a průběh soutěže, náklady na dopracování návrhu a realizaci díla jsou předběžně vyčísleny na dva miliony korun. K přípravě soutěže loni vznikla sedmičlenná pracovní skupina.

Předpokládaný harmonogram soutěže uvádí, že letos by mělo dojít k jejímu vyhlášení i ukončení, v prvních měsících příštího roku by došlo k uzavření smlouvy s vítězem, následovala by realizace díla.

Místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS) již dříve řekl ČTK, že se soutěží radnice neplánuje spěchat. „Je potřeba, aby to bylo důstojné, je to něco, co tam bude navěky," řekl.

Publicista, spisovatel a dramatik Ferdinand Peroutka se narodil 6. února 1895 a patřil k nejvýraznějším novinářům první republiky. Válku strávil v nacistických koncentračních táborech a po komunistickém převratu v roce 1948 odešel do emigrace. Zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku.