Ponořte se do světa geniálního vynálezce a umělce Leonarda da Vinci
Rodinná pohádka Vynálezce může diváky, zejména pak děti, inspirovat. Foto: DONART Film

Ponořte se do světa geniálního vynálezce a umělce Leonarda da Vinci

19. ledna 2024 13:44
Autor: Alo
Jiří Korn, Daniel Krejčík, Marek Lambora, Barbora Šedivá, Jan Vondráček a další známí herci propůjčili své hlasy hrdinům nového filmu Vynálezce, který vstoupil do kin ve čtvrtek 18. ledna.

Leonardo da Vinci opouští Itálii, aby se připojil k francouzskému dvoru, kde může svobodně experimentovat s lidským tělem, stavět létající stroje, obrněná vozidla a další fantastické vynálezy. Čeká jej nejen napínavé dobrodružství, ale také osudové setkání s odvážnou princeznou Margaritou. Společně se snaží najít odpověď na otázku: „Jaký je smysl života?“

Režie a scénáře Vynálezce se ujal Jim Capobianco, na Oscara nominovaný scenárista filmu Ratatouille, spolurežisérem je Pierre-Luc Granjon. „Ačkoliv mám dvacetileté zkušenosti s animací a pracoval jsem na filmech jako Lví král nebo Ratatouille, Vynálezce je příběh, který jsem v hlavě držel celý život. Mám štěstí, že jsem ho mohl vytvořit s filmaři a umělci z celého světa, jejichž talent a dovednosti jsou nepřekonatelné. Leonardo da Vinci zosobňuje umělecký a zvídavý duch a věřím, že jsme tuto esenci zachytili i v našem filmu," říká Jim Capobianco. V původní verzi zní hlasy Stephena Frye, Daisy Ridley, držitelky Oscara Marion Cotillard a dalších hvězdných herců a hereček.

Film Vynálezce vznikl kombinací stop-motion a ručně kreslené animace. Proč stop-motion a ne počítačová grafika? Jim Capobianco říká: „Pokud něco vyžaduje ruční filmařské umění, je to příběh o Leonardu da Vinci: umělci, řemeslníkovi a vynálezci, který pracoval rukama. Leonardův vlastní příběh nás inspiroval k tomuto řemeslnému přístupu. Já a moji spolupracovníci jsme tak nemohli odolat kouzlu vybudovat renesanční svět v miniaturách.“

Důležitým poselstvím, které Vynálezce přináší, je, že je na každém z nás, jak prožijeme svůj život a jak naše volba ovlivní ostatní. Ideály, intelekt, řemeslná zručnost a umělecké schopnosti Leonarda da Vinci jsou přesně ty vlastnosti, jež mohou všechny diváky, zejména pak děti, inspirovat. Leonardo je skutečný superhrdina, který opravdu existoval!