Praha 11 odmítla 200 milionů na opravu ubytovny, přijetí dotace zablokovala opozice
Ubytovna Sandra. Foto: ondrejprokop.cz

Praha 11 odmítla 200 milionů na opravu ubytovny, přijetí dotace zablokovala opozice

26. června 2018 07:06
Autor: red
Praha 11 nemůže začít s rekonstrukcí ubytovny Sandra na Opatově. Vedení městské části se nepodařilo prosadit, aby radnice přijala 200,5 milionu korun, které jí na přestavbu ubytovny na byty nabízí magistrát. Na jednání nedorazil dostatek zastupitelů a opoziční Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11) se jako u velké části ostatních předložených tisků postavilo proti. Stejně se zachovali i zástupci Pirátů a KDU-ČSL.

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bylo potřeba ke schválení dotace od Prahy potřeba 23 hlasů. Čtyři zastupitelé se však jednání omluvili, čtyři byli nepřítomni. Hlasovalo tedy jen 37 lidí. Dvacet bylo pro přijetí návrhu, nikdo proti. Osm lidí se zdrželo, devět nehlasovalo.

Objekt na Opatově, který nyní slouží k ubytování zahraničních dělníků, je přitom dlouhodobě zdrojem zvýšené kriminality v této lokalitě. Rekonstrukcí by zde místo ubytovny vznikly byty pro mladé rodiny, seniory, hasiče, lékaře nebo učitele.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy na zasedání minulý čtvrtek schválilo dotaci ve výši 200 milionů korun na komplexní rekonstrukci objektu. Dotace měla jít z fondu rozvoje dostupného bydlení, který magistrát zřídil před třemi lety. Shromažďují se v něm peníze z prodeje bytových domů. Lze je využít na výstavbu dostupného bydlení, údržbu a opravu bytových domů. Nyní je v něm 2,3 miliardy korun. Projekt radnice Prahy 11 úspěšně prošel výběrovou komisí.

Projekt počítá především se zvýšením standardu ubytovacích jednotek, jejichž počet by se měl snížit ze 193 na 174. Vedle stávajících bytů garsoniérového typu by zde vznikly i jednotky o velikosti 4+kk, 3+kk a 2+kk.

Praha 11 chce poté budovu využívat k pokrytí bytových potřeb specifických skupin obyvatelstva – mladých rodin, seniorů a pracovníků v oblastech zásadních pro fungování městské části, ať už jde o učitele, lékaře, hasiče nebo strážníky.

Výsledek jednání zastupitelstva jedenácté městské části však odsunul realizaci projektu na neurčito. Klub zastupitelů Jižní Město – náš domov (JM-ND) si v reakci na odmítavé stanovisko některých stran k formálnímu přijetí dvousetmilionové dotace nebral servítky. „Podle nás prokázaly, že politikaření a své osobní zájmy a averze staví nad zájmy obyvatel Jižního Města. Je to plivanec do tváře lidem, kteří mnohdy berou směšné peníze za práci, kterou, na rozdíl od nich, skutečně vykonávají mnoho dobrého pro ostatní obyvatele. Zastupitelstvo mělo možnost radnici dát způsob, jak se zbavit problémové ubytovny a ještě vybudovat desítky bytů. Zaslepená arogance zástupců Pirátů, KDU-ČSL a HPP11 však bohužel v tomto případě zvítězila na úkor místních občanů,“ uvedli v prohlášení zastupitelé JM-ND.

Podle radního Prahy 11 Jana Říčaře ubytovna Sandra trápí obyvatele městské části řadu let. V této oblasti je dlouhodobě zvýšená kriminalita, ničím neobvyklým nejsou lahve padající z oken budovy nebo dokonce zapálená auta parkující v její blízkosti.

„Proměnou struktury obyvatel objektu by došlo k výraznému zvýšení bezpečnosti v místě a přilehlém okolí. Projekt nicméně počítá i s dalšími pozitivy pro stávající rezidenty – jeho nedílnou součástí je zlepšení občanské vybavenosti v dané lokalitě a navýšení počtu parkovacích míst,“ uvedl radní Prahy 11 Jan Říčař (ANO).

Vedení radnice upozornilo, že peníze od Prahy nemusí být k dispozici navždy a nové vedení magistrátu, vzešlé z podzimních voleb, může nabídku zase stáhnout. I když opozice dnes přijetí dotace zablokovala, dá se předpokládat, že se rada znovu pokusí záměr schválit na zastupitelstvu v září.

Proti přijetí návrhu hlasovali:
Jiří Dohnal  (HPP 11 / Piráti)
Václav Kuchař (HPP 11 / bez PP)
Alžběta Šafránková (HPP 11 / KDU-ČSL)
Martin Farmačka (HPP 11 / HPP 11)
Jiří Štyler ( (HPP 11 / HPP 11)
Irena Řivnáčová (HPP 11 / KDU-ČSL)
Kateřina Zelenková (HPP 11 / HPP 11)
Ladislav Kos (HPP 11 / HPP 11)