Praha 5 pomáhá cizincům

18. prosince 2021 19:07
Autor: TZ, red
raha 5 se dlouhodobě řadí mezi nejlidnatější městské části. Podle dat Českého statistického úřadu na jejím území žije přes devadesát tisíc obyvatel. Mezi nimi jsou nejenom Češi, ale také cizinci. Radnice proto nechala na webové stránky přidat jazykové mutace a vydala pro cizince informační brožuru.

Webové stránky i brožura, která je dostupná na recepcích úřadu, byly přeloženy do anglického jazyka, ruského jazyka, ukrajinštiny a vietnamštiny.

Všechny jazykové mutace obsahují základní informace a kontakty na jednotlivé organizace a odbory, například s kým řešit parkování, vystavení občanského průkazy a cestovního pasu, uzavření sňatku, jaké jsou poplatky za psa či sociální problémy.

„Vyřešit praktické životní situace ve styku s úřadem musí nejenom Češi, ale i cizinci, kteří v dané obci žijí. Bohužel dost často dochází k jazykové bariéře. To by ale nyní mělo být minulostí. Snažíme se totiž usnadnit život všem nově příchozím obyvatelům Prahy 5, a proto bylo přeloženo to nejdůležitější, co by měl cizinec vědět,“ říká tajemnice úřadu Kateřina Černá.